Mafijsko kadrovanje

Imenovanje Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper še vedno sproža burne odzive. Predsednik DeSUS Karl Erjavec meni, da bi bilo nesprejemljivo, če bi Gašpar Mišič na čelu Luke Koper ostal denimo do novega leta. Na drugi strani je Gašpar Mišič zgrožen zaradi izjav o mafijskem kadrovanju. Minister Samo Omerzel pa je "brez brez komentarja".

Predsednik DL Gregor Virant je na sredini novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi sprememb stvarnopravnega zakona, ocenil, da "v tem primeru ni šlo toliko za politično kadrovanje, ampak bolj za ene vrste mafijsko kadrovanje."

Virant: Policija bo stopila v kontakt s KPK

Danes je Virant dodal, da sta z generalnim direktorjem policije Stanislavom Venigerjem dogovorjena, da policija stopi v kontakt s Komisijo za preprečevanje korupcije, ki primer že proučuje. S temi besedami je minister odgovoril na vprašanje, ali bo kot notranji minister preganjal to "mafijo", o kateri je govoril.

Mišič je v današnji izjavi za STA sicer izrazil ogorčenje nad izjavo o mafijskem kadrovanju. "Visok politik, predsednik koalicijske stranke, minister v aktualni vladi, je delavce in Luko Koper označil za mafijo. Če v tej državi visoki politiki označujejo za mafijo delavce in lokalno skupnost, potem v slovenski politiki nimajo kaj iskati," je dejal. Mišič meni, da bi Virant "zaradi tako grobega napada na delavstvo" lahko kvečjemu razmislil o odstopu z vseh političnih funkcij.

Luka Koper je last slehernega državljana

Kot je dejal Mišič, ga "skrbi in boli", da je bil označen za mafijski kader, kljub temu, da je bil izvoljen in potrjen zakonito in po vseh predpisih. "Luka Koper ni last politikov, lastnikov ali skrbnikov državnega premoženja, temveč je kot državno podjetje last slehernega državljana," je poudaril.

Po njegovi oceni je predsednik DeSUS Karl Erjavec s tem, ko je javno usmerjal nadzornika Nikolaja Abrahamsberga, kako naj glasuje, samo pokazal, da je to dejansko politično kadrovanje. Prav tako je po besedah Mišiča glasovanje narekoval predsednik SD Igor Lukšič. "Zanimivo, da se združenje nadzornikov ni odzvalo na takšne politične diktate," je še poudaril Mišič.

Prvaki strank krizo le poglabljajo

Namesto, da bi se prvaki strank ukvarjali z iskanjem ukrepov za izhod iz krize, to krizo s svojimi dejanji po oceni Mišiča le še poglabljajo. Zahteva Slovenske odškodninske družbe (Sod) za sklic skupščine Luke Koper in predlog zamenjave vseh predstavnikov kapitala v nadzornem svetu pa po njegovem prepričanju "ustvarja veliko nepotrebnih razprtij".

Predsednik DeSUS Erjavec je zadnja dogajanja, povezana z imenovanjem Mišiča na vrh Luke Koper komentiral pred današnjo sejo vlade. Kot je poudaril, bi bilo nesmiselno trditi, da političnega kadrovanja ne bo, vendar pa to mora biti korektno in v okviru profesionalnih pravil.

Erjavec: Lobistično kadrovanje je treba preprečiti

Zato bi bilo po njegovi oceni nesprejemljivo, če bi Gašpar Gašpar Mišič na čelu Luke Koper ostal denimo do novega leta. "Mislim, da to škoduje interesom Luke Koper," je povedal Erjavec in poudaril, da je treba preprečiti to "lobistično kadrovanje".

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel pa je pred sejo vlade v zvezi z omenjeno kadrovsko potezo dejal: "Glede Gašparja Gašparja Mišiča sem pa brez brez komentarja."