Na ministrstvu za zdravje so ponovili, da bo v nacionalnem programu socialnega varstva do leta 2020 v delu oblikovanja mrež socialno varstvenih storitev določen obseg in število mest v mreži izvajalcev kratkotrajnih namestitev institucionalnega varstva. Na ministrstvu za delo ugotavljajo, da bi v okvir te mreže vključili tudi izvajalce oskrbe umirajočih bolnikov.

V Slovenskem društvu hospic so namreč opozorili, da če od države ne bodo dobili nikakršnih zagotovil o financiranju v letu 2013, se lahko zgodi, da bo hiša konec leta morala zapreti svoja vrata. Finančno situacijo pa poskušajo reševati tudi z donacijami.

Ministrstvo se drži načela zagotavljanja enakega dostopa do zdravstvenih storitev in enake kakovosti zdravljenja za vse paciente

Na ministrstvu za zdravje sicer navajajo, da ima ljubljansko društvo hospic v okviru splošnega dogovora iz obveznega zdravstvenega zavarovanja že dva tima patronažne dejavnosti, kar pomeni dve diplomirani medicinski sestri. V skladu z izvajanjem programa patronažne dejavnosti ima podeljeno koncesijo s strani Mestne občine Ljubljana.

Ob tem opozarjajo, da se na ministrstvu držijo načela zagotavljanja enakega dostopa do zdravstvenih storitev in enake kakovosti zdravljenja za vse paciente, kar velja tudi za paliativno oskrbo.

Po njihovih navedbah se v primeru hiše hospic pojavlja predvsem vprašanje standarda, ki ga nudijo oskrbovancem, pa tudi statusa hiše hospic.

Vprašanje enake obravnave vseh paliativnih pacientov

Kot so zapisali na ministrstvu, je v hiši hospic devet enoposteljnih sob. Ob v povprečju 14-dnevnem bivanju oskrbovancev pa to pomeni, da v hospicu umre 235 oskrbovancev letno, kar je manj kot odstotek vseh umrlih v državi. Zato se pojavi vprašanje enake obravnave vseh paliativnih pacientov.

"Če primerjamo pogoje, ki jih imajo pacienti v bolnišnicah in oskrbovanci domov za starejše, se zdi, da takšen nivo (če bi bil enak nuden vsem) žal ni vzdržen," so zapisali na ministrstvu.

Vsak izvajalec zdravstvene dejavnosti mora namreč izpolnjevati enake pogoje kot javni zavod

Kot so dodali, bi bilo zato za izvajanje paliativne oskrbe v okviru zdravstvene dejavnosti v hiši hospic potrebno jasno opredeliti kriterije, na podlagi katerih hospic sprejema oskrbovance, ter osnovati vzdržen način poslovanja hiše hospic, ki pa je povezan s številom oskrbovancev.

Hkrati pa je treba urediti tudi status hiše hospic. Vsak izvajalec zdravstvene dejavnosti mora namreč izpolnjevati enake pogoje kot javni zavod, so še zapisali na ministrstvu.