Minister za notranje zadeve Gregor Virant je danes pojasnil, da obe strani računata na to, da bo potrditev zagotovljena. Kar se vladne strani tiče, je minister že govoril s premierko Alenko Bratušek in bo sporazum na ponedeljkovi dopisni seji »skoraj zanesljivo« sprejet.

Socilni mir v hiši

PSS je v stavki od 11. januarja letos. Če se bo ta v torek končala, bo v hiši zagotovljen socialni mir, glavna odprta vprašanja pa rešena, je dejal Virant. O sporazumu je povedal, da gre za razumen kompromis, znotraj razumnih finančnih okvirjev, ki policiji zagotavlja dobro in kvalitetno delo. Poudaril je tudi, da sporazum ne posega v enoten plačni sistem, kar je bilo ključno za vladno stran.

Si pa Virant želi, da bi v prihodnje za isto mizo sedeli z obema policijskima sindikatoma, torej tudi s Sindikatom policistov Slovenije (SPS), ki sicer ni v stavki in je z Virantom že konec maja dosegel ločeni sporazum. A po ministrovi oceni ni dobro, če so strani med sabo skregane ali na različnih bregovih.

O podrobnostih še molčijo

O podrobnostih sporazuma s PSS Virant še ni želel govoriti, je pa pojasnil, da se ključni del nanaša na zagotovitev določenih sredstev za plačilo nadobremenitve oziroma povečanega obsega dela v policiji. Ta rešitev bi pomenila 1,8 milijona evrov finančnih posledic za proračun na letni ravni.

Policija je namreč v zadnjih letih zelo racionalizirala svoje poslovanje, število zaposlenih pa se je od leta 2008 znižalo za okoli 1000, kar po Virantovem mnenju za sabo potegne veliko večje obremenitve, ki jih je treba ovrednotiti.

Ponoči patrulje v dvojicah

Poleg tega sporazum po njegovih besedah ureja tudi »cel kup do zdaj neurejenih stvari«. Med drugim zaradi zagotavljanja varnosti določa spremembo pravil, da ponoči ne bi patruljiral vsak policist sam, temveč bi bili policisti v dvojicah. Predvidenega je tudi več reda na področju izplačevanja presežkov, saj bi se po referenčnem obdobju, torej štirih mesecih, ugotovili presežki ur in se avtomatsko izplačali kot nadure, razen če bi se uslužbenec in vodja dogovorila drugače.

Kot je danes poudaril tudi predsednik PSS Radivoj Uroševič, je vsaj na strani pogajalcev sindikata prevladala ocena, da se je vladna stran približala osnovnim stavkovnim zahtevam sindikata. Sicer je res, kot pravi, da so našli veliko rešitev, ki so jih nekoliko drugače opredelili in zapisali, a glavni namen je bil zagotovitev stabilnosti pri kadrih in ustrezno vrednotenje opravljenega dela.

Več bo znano v torek

Uroševič želi sporazum najprej predstaviti članom sveta PSS, ki so tudi edini, ki lahko odločajo o dejanskem sprejemu vsebine sporazuma in tudi zaključku stavke. Več bo torej znanega v torek in, če bo PSS pristopil k podpisu, se s tem zaključi tudi stavka.

Čeprav PSS do takrat formalno ostaja v stavki, pa ni pričakovati konkretnih zaostritev, je zagotovil Uroševič. Tudi Virant je pojasnil, da so stavkovne aktivnosti PSS zdaj zamrznjene in se ne bodo zaostrovale, kar pomeni, da bo čez konec tedna na mejnih prehodih vse potekalo normalno.