Ministrstvo je z omenjeno odločbo razveljavilo okoljevarstveno soglasje za 33 vetrnic na Volovji rebri, ki ga je Arso izdal aprila lani. S tem je investitor Elektro Primorska izgubil ključni dokument, ki bi ga potreboval za gradnjo na Volovji rebri, poudarjajo v društvu. Pritožba na odločitev ministrstva sicer ni možna, Arso pa bo o tej zadevi moral odločati že petič.

V DOPPS poudarjajo, da tokratna odločitev ministrstva v zadevi Volovja reber predstavlja pomembno novost. »Tokrat se je zgodilo prvič, da je že ministrstvo samo, kot drugostopenjski organ, razveljavilo nezakonito odločbo Arsa. Doslej je po tožbi DOPPS to vedno storilo šele upravno sodišče,« so zapisali.

Odločba pravno »zelo kvalitetno utemeljena«

Odvetnik Tomaž Petrovič, ki zastopa društvo, sicer ocenjuje, da je odločba ministrstva obsežna in pravno zelo kvalitetno utemeljena. »Arsu daje jasna postopkovna navodila, kako mora odločati v prihodnje. Odločba vzbuja upanje, da bomo s strani agencije v devetem letu trajanja primera Volovja reber končno dočakali vsebinsko korektno in zakonito odločanje,« je poudaril.

Po njegovih besedah odločba ministrstva pritrjuje vsem ključnim točkam pritožbe društva ter ugotavlja, da Arso pri izdaji okoljevarstvenega soglasja neupravičeno ni upošteval podatkov in študij, ki jih je v postopek posredoval DOPPS. Prav tako naj bi Arso napačno ugotovil dejansko stanje o prisotnosti varovanih vrst ujed na Volovji rebri in svojih ugotovitev, da vetrnice pticam naj ne bi škodovale, ni podprl z ustreznimi argumenti.

Lipič: V Sloveniji mora imeti prihodnost tudi vetrna energija

Na odločitev kmetijskega ministrstva se je za Dnevnik.si odzval tudi predsednik Zveze ekoloških gibanj (ZEG) Karel Lipič, ki se mu razveljavitev ne zdi zadostno strokovno argumentirana.

Izpostavil je mnenje ZEG, da v Sloveniji potrebujemo vetrne elektrarne. Meni, da argumenti DOPPS-a niso dovolj strokovni in dodaja, da se mu zdi, da gre pri tem bolj za argumente prestiža oz. tega, kdo bo odločal. »DOPPS je denimo svaril, da bodo vetrnice negativno vplivale na belega orla, nato pa se je pokazalo, da beli orli nikoli niso živeli na območju Slovenije,« je spomnil Lipič.

»Traso, kjer naj bi stale vetrnice, sem dvakrat prehodil in kot okoljevarstvenik kakih hudih posegov v prostor ne vidim. V bližini ni večjih krajev, vetrnice ne bi bile moteče in bi na okolje vplivale minimalno,« je med drugim povedal Lipič. Opozoril je, da veter spada med tiste alternativne vire energije, ki bi morali imeti prihodnost tudi v Sloveniji.