"Ves čas poudarjamo, da smo se o spremembah pripravljeni pogajati, česar Sviz, žal, noče slišati. Pozivanje k stavki bi razumeli šele, ko bi se pogajanja neuspešno zaključila, sedaj pa se ta, kljub našim prizadevanjem, še niti dobro pričela niso," so sporočili z ministrstva.

Od danes do petka v slovenskih vrtcih namreč poteka opredeljevanje o stavki, s katero bi zahtevali izločitev določb o zaostrenih standardih in normativih v predšolski vzgoji iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin. Na stavko se pripravljajo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in Sindikatu v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikatu VIR). V obeh sindikatih napovedujejo tudi možnost referenduma.

Dekani pedagoških fakultet nasprotujejo predlaganim zakonskim spremembam glede vrtcev

Dekani pedagoških fakultet z ljubljanske, mariborske in primorske univerze pozivajo ministrstvo za izobraževanje k spremembi predloga zakona za uravnoteženje javnih financ občin v zvezi z vrtci. Menijo namreč, da se s predlaganimi spremembami sistematično ruši do sedaj skrbno grajeni sistem predšolske vzgoje, so sporočili iz Univerze na Primorskem.

Po navedbah podpisnikov predloga trenutni sistem predšolske vzgoje v svojem poslanstvu ne zajema zgolj prizadevanja in razmislek o potrebnem varovanju, vzgoji in učenju predšolskih otrok, ampak tudi potrebo po dodatnih vzgojnih in učnih vsebinah za otroke, ki prihajajo iz manj spodbudnih okolij.

Kot so zapisali, je zaskrbljujoč predlog, da oddelki prvega starostnega obdobja ne potrebujejo vzgojiteljice več kot tri ure in 15 minut na dan, saj da ostali čas zadostujejo pomočnice vzgojiteljic. Po ocenah podpisnikov tudi "nikakor ne drži", da bo zniževanje cen programov občutno vplivalo tudi na znižanje plačil staršev, kar je sicer navedeno v predlogu. "Dejstvo namreč je, da se rezultati doslej uveljavljenih sprememb danes kažejo tako, da so se v nekaterih občinah v Sloveniji vrtci celo podražili," so zapisali.

S predlogom za povečanje števila otrok v skupinah in zmanjšanjem prisotnosti vzgojiteljic bi se po mnenju podpisnikov poslabšala predvsem kakovost dela z otroki iz šibkih socialnih okolij. Poudarjajo, da bi se s sprejemom predloga "porušilo načelo enakih možnosti dostopa do kakovostne predšolske vzgoje za vse otroke".

"Z uveljavljanjem predloga, da občine samostojno odločajo o še dodatnem povečanju števila otrok v skupini, bodo visoko kakovostne vzgoje in izobraževanja deležni samo otroci iz premožnejših okolij," so še ocenili podpisniki in dodali, da je država do zdaj s poenotenjem pogojev ščitila vsakega posameznega otroka in družino, zdaj pa da bo o otrocih in pogojih njihovega življenja v vrtcu glede na svoj proračun odločala občina.

Podpisniki tako pozivajo ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, naj nižajo stroške "tam, kjer človekov osebni in družbeni razvoj ne bo prizadet". Kot so izpostavili, bi s predlagano rešitvijo "morda res nekaj prihranili, a bi bila povzročena škoda večkratnik teh prihrankov".

Pod predlogom, ki so ga danes poslali na ministrstvo, so sicer podpisani dekan ljubljanske pedagoške fakultete Janez Krek, dekan mariborske pedagoške fakultete Samo Fošnarič in dekanja primorske pedagoške fakultete Mara Cotič ter predstojnice oddelkov za predšolsko vzgojo Nada Turnšek z ljubljanske, Olga Denac z mariborske univerze in Bogdana Borota s primorske univerze.