Kljub temu da je od leta 2010 v proračunu vsako leto zagotovljenega slabega pol milijona evrov za zdravstveno oskrbo v hiši hospica, ta do tega še ni prišla, saj nima ustrezne koncesije, ki bi ji omogočala črpanje javnega denarja. Tudi poskusi sodelovanja z zdravstvenimi ustanovami, prek katerih bi lahko prejeli denar, so se izjalovili, dokler pred meseci niso našli partnerja v Kirurgiji Bitenc, ki je bila pripravljena brez vpletanja v njihov način oskrbe umirajočih ponuditi svoj transakcijski račun. Pa se tudi tokrat kljub blagoslovu ministrstva ni izšlo. Zataknilo se je pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kjer po besedah vodje hiše Tatjane Fink niso želeli realizirati že sklenjene pogodbe. A kot kaže, so za to imeli dober razlog. Izvedeli smo namreč, da sredstev, rezerviranih za zdravstveno oskrbo v hiši hospica, ni več, ker so bila v celoti preusmerjena v Bolnišnico Sežana. Ravno prek te naj bi jih po prvotnem načrtu iz leta 2011 (in nato po načrtu iz začetka letošnjega leta) črpal hospic.

Na ZZZS so potrdili, da je sežanska bolnišnica že konec marca 2012 predlagala, naj se omenjenega pol milijona evrov »zaradi vse večjih potreb prebivalstva« prestrukturira, večinoma v njihov program zdravstvene nege v okviru podaljšanega bolnišničnega zdravljenja, manjši del pa v specialistične ambulantne dejavnosti, ki jih opravljajo (internistika, kardiologija, ultrazvok). Ministrstvo za zdravje je s takšnim, sicer začasnim, prestrukturiranjem soglašalo in 24. decembra lani je minister Tomaž Gantar podpisal aneks k pogodbi z omenjeno bolnišnico.

Enako se je zgodilo tudi za letošnje leto. Ministrstvo je novo soglasje izdalo že v začetku marca, čeprav je bila Kirurgija Bitenc kot potencialni partner, prek katerega bi hiša hospica lahko črpala denar, na mizi že mesec prej. Gantar je s sežansko bolnišnico nato podpisal pogodbo za leto 2013 v začetku maja, s tem pa so bila sredstva za hospic v višini 478.416,52 evra ponovno razporejena na druge programe v omenjeni bolnišnici.

Na ministrstvu za zdravje smo povprašali, kako je mogoče, da so namenska sredstva že v začetku leta, ko je potekalo intenzivno iskanje rešitve za hišo hospica, prerazporedili drugam, a zadovoljivega odgovora nismo dobili. Zagotovili so le, da »sredstva, ki jih je prejela sežanska bolnišnica, nimajo nikakršne zveze s sredstvi za hospic«, kar očitno ni res. Prav tako niso želeli komentirati, zakaj se je zapletlo z realizacijo pogodbe med hišo hospica in Kirurgijo Bitenc. Finkova je medtem ogorčena. »Zdaj je veliko bolj jasno, zakaj so na ministrstvu, predvsem pa v sežanski bolnišnici, ki je imela ves čas zelo mlačen odnos, zavlačevali, saj jim sodelovanje več kot očitno ni bilo v interesu.«

Za komentar smo poklicali tudi direktorico Bolnišnice Sežana Silvijo Šonc, ki nam je odgovore obljubila za danes. Včeraj je poudarila le to, da je v splošnem dogovoru (še ena) posebna postavka tudi za hospic, ki se nanaša na program zdravstvene nege domov za starejše. To je sicer res, vendar pa je po slednji rezerviranih zgolj 108.378 evrov, ki bi jih hiša hospica lahko prejela kot socialnovarstveni zavod, potem ko (oziroma če) ji bo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti podelilo koncesijo. Finkova ob tem dodatno opozarja, da je ministrstvo predvidelo črpanje teh sredstev zgolj v drugi polovici leta, pa še to za 16 namesto 12 postelj, kolikor jih je v hiši. To pa pomeni, da bi v najboljšem primeru lahko namesto 478.416,52 počrpali celo manj od (še vedno) rezerviranih 108.378 evrov.