V DeSUS si želijo zagotovilo, da bo del kupnin od prodaje premoženja namenjen za stabilizacijo pokojninske blagajne, zavzemajo pa se tudi za to, da bi tudi vodenje in nadzor Kapitalske družbe (Kad) ostala samostojna.

Vlada je kljub koalicijskim nesoglasjem predlog zakona potrdila in ga v DZ poslala po rednem postopku, razhajanja z DeSUS pa naj bi se v parlamentarnem postopku uredilo prek koalicijskih dopolnil.

Na pomisleke DeSUS bo skušala danes odgovoriti predsednica vlade, ki bo obiskala poslansko skupino stranke. Erjavec je v četrtek napovedal, da bodo predloge dopolnil pripravili že na srečanju z Bratuškovo. Podpora stranke zakonu je odvisna prav od vsebine teh dopolnil.

Po Erjavčevih besedah je premierka za zahteve DeSUS izkazala zelo veliko razumevanja, ker "ve, da je to vprašanje zelo pomembno za nadaljnje delovanje koalicije".

Finančni minister, ki bo nekaj ur pred sestankom Bratuškove s poslanci DeSUS javnosti predstavil na vladi potrjeni zakonski predlog, medtem po besedah predsednika DeSUS ostaja "na svojih stališčih" glede Kada.

Po predlogu zakona, objavljenem med vladnimi gradivi, bi Kad ostal samostojna pravna enota, a bi bil v 100-odstotni lasti SDH, ki bi z njim tudi upravljal. Njegovo premoženje se bi lahko uporabilo le za namene iz pokojninskega zakona, dobička pa se ne bo smelo deliti delničarjem. Kad bi moral vsako leto Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje nakazati 50 milijonov evrov za usklajevanje pokojnin.

Novi zakon bo nadomestil veljavni zakon o SDH, ki ga je DZ sprejel pred dobrim letom, a v praksi ni nikoli zaživel. Tako kot sedanja različica tudi ta predvideva preoblikovanje Soda v SDH, v katerem bodo zbrane vse naložbe države in tako upravljane z enega mesta.