"Zdaj je že jasno, da zoper pokojninsko reformo ne bo referenduma, saj je rok za vložitev referendumske zahteve že potekel," je minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak dejal na današnji novinarski konferenci.

Eden ključnih reformnih projektov te vlade

"Pokojninska reforma je eden ključnih reformnih projektov te vlade," je poudaril. Izrazil je upanje, da referendumov ne bo niti pri ostalih reformnih prizadevanjih.

Kot najpomembnejši pričakovani učinek reforme je izpostavil zajezitev upokojevanja, saj se upokojitveni pogoji zaostrujejo. "Črtamo celo kopico izjem, ki so jih lahko uveljavljali zavarovanci po do zdaj veljavni zakonodaji" je dejal.

Nova reforma po njegovem opozorilu vpeljuje tudi "t. i. neto odmerne odstotke". "Do zdaj smo imeli namreč odmerne odstotke, ki so se množili z valorizacijskim količnikom," je pojasnil.

Spodbuditev zaposlovanja in samozaposlovanja

Tudi na ministrstvu so danes ponovili, kar so v začetku tedna povedali že na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Tisti, ki pred letom 2000 v prvem letu otrokovega rojstva niso bili zavarovani, lahko vložijo zahtevek za priznanje te enoletne dobe le še do konca letošnjega leta. Nova reforma namreč te ugodnosti ne vključuje več.

Minister je še posebej omenil določbe nove reforme, ki bodo spodbujale zaposlovanje in samozaposlovanje. Tako je več določb, ki v določeni meri razbremenjujejo delodajalce v primeru, če zaposlijo mlade, starejše in matere. Znižanje plačila prispevkov za starejše nad 60 let bo v višini 30 odstotkov, v višini 50 odstotkov pa, če delavec izpolnjuje starostni pogoj za predčasno upokojitev. "S tem želimo, da bo starejša delovna sila nekoliko bolj konkurenčna," je pojasnil.

Znižanja v primeru zaposlitve mlade mame

Delodajalec bo v primeru, če vsaj za dve leti zaposli iskalca prve zaposlitve v starosti do 26 let za nedoločen čas, v prvem letu oproščen prispevka v višini 50 odstotkov, drugo leto pa v višini 30 odstotkov. Prav taka znižanja pa veljajo tudi v primeru, če delodajalci zaposlijo iskalko zaposlitve, ki skrbi za otroka do treh let starosti, je poudaril.

Spomnil je tudi na to, da bodo samostojni podjetniki na začetku svoje podjetniške poti prvo leto oproščeni plačila prispevkov v višini 50 odstotkov, drugo leto pa v višini 30 odstotkov.

Reforma ureja tudi varstvo pričakovanih pravic nekaterih kategorij zavarovancev. Tako se bodo lahko po zdaj veljavnem zakonu upokojili med drugim zavarovanci, ki jim je do 31. decembra letos po predpisih o delovnih razmerjih odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali razloga nesposobnosti in jim je zagotovljeno denarno nadomestilo do izpolnitve minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Vendar je minister napovedal strogo preverjanje, ali morda ne gre v tovrstnih primerih za špekulativno odpovedovanje pogodb.

Reforma bo imela po ministrovih besedah pozitivne učinke tako na kratki kot na dolgi rok. Že v prihodnjem letu bo potrebnih približno 100 milijonov evrov sredstev manj za pokojnine v primerjavi z veljavnim zakonom, v letu 2018 340 milijonov evrov, v letu 2060 pa okoli milijardo evrov.

Državni zbor je reformo soglasno sprejel 4. decembra.