Ministri so s službenimi bančnimi karticam v štirih mesecih vlade Alenke Bratušek porabili dobrih devet tisoč evrov. Medtem ko pet ministrov službenih kartic nima, so drugi, kot zagotavljajo na ministrstvih, z njimi plačevali zgolj hotelske storitve, nekateri pa so si privoščili tudi kakšno kosilo ali večerjo.

Največ je porabil Židan

Službenih kartic v aktualni vladi nimajo zunanji minister Karl Erjavec, minister za gospodarstvo Stanko Stepišnik, notranji minister Gregor Virant, obrambni minister Roman Jakič in minister za kulturo Uroš Grilc. »Nikoli nisem imel službene kartice. Za to ne vidim posebne potrebe, saj so na zunanjem ministrstvu moje službene poti vnaprej natančno planirane in finančno pokrite, v Sloveniji pa službene kartice ne potrebujem,« nam je pojasnil Erjavec.

Največ, 2420 evrov, je v preteklih štirih mesecih s službeno kartico plačal kmetijski minister Dejan Židan, a – kot zagotavljajo na njegovem ministrstvu – zgolj za hotelske storitve v tujini. Najdražji sta bili Židanovi majski nočitvi v Bruslju – skupaj z dvema sodelavcema je porabil 1170 evrov. Vsekakor ta vsota ni primerljiva z dragimi nočitvami, ki si jih je v času prve Janševe vlade v različnih hotelih po svetu privoščil tedanji zunanji minister Dimitrij Rupel. Za nočitev v luksuznem hotelu družbe Hilton v Bruslju je na primer porabil kar 970 evrov, računi za večerjo tedanjega ministra in njegovega (petčlanskega) spremstva v tujini pa so se dvignili tudi čez 1500 evrov.

Finančni minister Uroš Čufer je za nočitve na službenih poteh v tujini s službeno kartico plačal dobrih 1400 evrov, največ, okoli 700 evrov, za tri nočitve v ameriški prestolnici, kjer se je udeležil spomladanskega srečanja IMF in Svetovne banke.

Pličanič na kosila z Maslešo, Petričem in poslanci

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel je za prenočevanje v BiH in v Italiji (skupaj s še dvema oziroma enim sodelavcem) porabila dobrih 1100 evrov. Je pa Komeljeva ena od treh članov ministrske ekipe, ki so s službeno kartico plačevali tudi gostinske storitve (med njimi je sicer najmanj potratna – plačala je slabih 130 evrov). 340 evrov je za gostinske storitve s službeno kartico doslej plačal minister za zdravje Tomaž Gantar. Med drugim je na poslovno večerjo za slabih 140 evrov takoj po nastopu funkcije v Dekane peljal predstojnika in strokovnega direktorja splošne bolnišnice Izola, ki jo je pred leti tudi sam vodil. Vendar smo med dogodki in novicami na spletni strani ministrstva zaman iskali kakršen koli podatek o omenjenem srečanju oziroma rezultatih poslovnega pogovora.

Največ je za gostinske storitve na službeno kartico doslej porabil pravosodni minister Senko Pličanič. Z ministrstva so nam sporočili, da je za »poslovna srečanja s predsednikom vrhovnega sodišča Brankom Maslešo, predsednikom ustavnega sodišča Ernestom Petričem in s poslanci« porabil dobrih 650 evrov. Ob tem so navedli, da so se ta srečanja – skupaj jih je bilo devet – odvijala v gostilnah As in Jurman, posamezni obed pa je stal od 30 do 124 evrov.

Zaradi zlorabe kartice pravnomočno obsojen

V preteklosti smo bili zaradi sporne uporabe službenih kartic s strani visokih predstavnikov države in lokalnih skupnosti priče kar nekaj aferam. Tako je bil na primer eden od očitkov v interpelaciji proti obrambnemu ministru Jelku Kacinu, pod katero se je kot prvi podpisal tedanji poslanec SDS Ivo Hvalica, uporaba službene kartice za nakup zasebnih daril, na primer parfuma chanel 5. Koprski župan Boris Popovič je z občinsko službeno kreditno kartico med drugim plačal tudi masažo v hotelu v Črni gori in priznanega frizerja v ZDA. Vlada Janeza Janše je v prejšnjem mandatu za vršilca dolžnosti direktorja uprave za pomorstvo imenovala Janševega strankarskega kolega iz Kopra Marijana Hrvatina, ki je bil kot uslužbenec te uprave zaradi plačevanja goriva s službeno kartico za zasebni avto pravnomočno obsojen na štirimesečno pogojno kazen.