Potem ko je vodstvo Radiotelevizije Slovenija aprila letos začasno ustavilo sklepanje dogovorov o načinu vračila previsoko izplačanih plač v obdobju od 1. avgusta 2008 do 30. aprila 2011, sedaj s temi postopki nadaljuje. Dogovor o vračilu je že podpisalo okoli 200 (od 600) »preplačanih« zaposlenih. Spomnimo, da je računsko sodišče v revizijskem poročilu, ki je bilo objavljeno lanskega avgusta, ugotovilo, da je javni zavod v letih 2009 in 2010 v nasprotju z zakonodajo sklepal delovna razmerja ter imenoval, premeščal in razporejal javne uslužbence ter določil in izplačal osnovno plačo, nesorazmerja, položajni dodatek ter delovno uspešnost iz tržne dejavnosti in za povečan obseg dela – zaradi tega je izplačal za najmanj 1,7 milijona evrov previsoke plače.

Vračila za obdobje do konca oktobra 2010

Kot poudarjajo na RTVS, so se za ustavitev postopkov odločili na podlagi dejstva, da je višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani pritrdilo stališču Sindikata državnih organov Slovenije, da je bila zamrznitev odprave tretje četrtine nesorazmerij v osnovnih plačah zaradi retroaktivnega posega vlade v določila kolektivne pogodbe za javni sektor nezakonita. »Učinki tega vladnega posega v kolektivno pogodbo so se jeseni 2010 raztezali tudi na javne uslužbence RTVS. To posledično pomeni negotovost položaja javnih uslužbencev glede vračila domnevno preveč izplačanih plač v obdobju od oktobra 2010 dalje. V primeru dopustitve revizije državnega pravobranilstva in potrditve citirane sodbe na vrhovnem sodišču bi se namreč zgodila situacija, da bi zaposleni, ki so že sklenili dogovore ali pa bi dogovore o načinu vračila za celotno obdobje sklenili naknadno, morali vračati zneske, čeprav je bila zamrznitev tretje četrtine odprave nesorazmerij nezakonita,« pojasnjujejo na javnem zavodu.

Zato sedaj vodstvo RTVS postopke vračila nadaljuje, vendar samo za obdobje do konca oktobra 2010. Predsednik koordinacije novinarskih sindikatov na RTVS Zoran Medved pravi, da se je malo zaposlenih obrnilo nanje z vprašanji glede podpisa dogovora o vračilu previsoko izplačanih plač. Čeprav mora delodajalec loviti različne roke, pa se mu zdi neprimerno, da je do urejanja tega prišlo pred dopusti.

Marko Filli mora vrniti okoli 3400 evrov neto plače

Kot je povedal generalni direktor RTVS Marko Filli v intervjuju za Delo, mora večina zaposlenih (na obroke) vrniti okoli 1000 evrov. »Zneski se gibljejo od 20 do 40 evrov na mesec, so pa tudi primeri višjih zneskov, ki jih obravnavamo posamično,« je še dodal Filli, ki mora vrniti okoli 3400 evrov neto plače. Med tistimi, ki bi morali vrniti višje zneske, sta tudi njegov predhodnik Anton Guzej in nekdanji direktor Radia Slovenija Vinko Vasle, ki pred tem nista bila zaposlena na RTVS, je pa bila z njima kljub zakonsko določenemu štiriletnemu mandatu po ugotovitvah računskega sodišča sklenjena pogodba za nedoločen čas. Po prenehanju mandata Guzeju je bila z njim tako sklenjena nova pogodba o zaposlitvi za delovno mesto svetovalca generalnega direktorja z uvrstitvijo v 50. plačni razred, še naprej pa je prejemal plačo generalnega direktorja. Na računskem sodišču so zato ocenili, da je javni zavod Guzeju v obdobju od 23. julija do 30. septembra 2010 obračunal in izplačal za 4555 evrov previsoko plačo. Vprašanje, ali namerava vrniti preplačani del plače, smo Guzeju, ki sedaj zaseda položaj izvršnega direktorja v NKBM, zastavili po elektronski pošti, vendar nam do zaključka redakcije ni odgovoril.

Vinko Vasle pričakuje natančne informacije

Vasle vračanja preplačane osnovne plače in dodatka za delovno dobo v višini 3615 evrov, kot je v revizijskem poročilu ugotovilo računsko sodišče, v petek ni želel komentirati. Čeprav je RTVS v preteklih tednih vsem, ki so bili preplačani, že poslal obvestila (čas za odgovor naj bi znašal 30 dni), poudarja, da ga sam še ni prejel. »Ne vem, za kaj natančno gre. Niti ne vem, na podlagi česa je računsko sodišče ugotovilo ta preplačani del. Če je kar koli v nasprotju z ureditvijo na javnem zavodu, bom vrnil vse nazaj, do zadnjega evra,« zagotavlja Vasle, s katerim je RTVS po prenehanju direktorskega mandata brez objave prostega delovnega mesta sklenil novo pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto novinar glavni komentator/voditelj in ga uvrstil v 52. plačni razred, kar je bilo za pet plačnih razredov višje, kot je bilo uvrščeno delovno mesto, dogovorjeno z aneksom. Po mnenju revizorjev bi moralo vodstvo javnega zavoda za uvrstitev uslužbenca v višji plačni razred pridobiti soglasje programskega sveta, ker pa ga ni pridobilo, bi moralo Vasleta uvrstiti v 47. plačni razred. Vasle, ki je moral konec lanskega leta po manj kot štirih mesecih zapustiti položaj odgovornega urednika portala Siol.net, je sedaj zaposlen v marketingu Telekomove hčerinske družbe TS Media.

Iz RTVS so še sporočili, da bodo imeli zaposleni, ki se ne bodo strinjali z dogovorom, možnost svoje argumente predstaviti v pravdi, saj jih bo delodajalec v tem primeru tožil. Prav tako velja tudi za nekdanje zaposlene.