Direktor založbe Sanje in eden od pobudnikov Protestivala Rok Zavrtanik meni, da minister Turk izkazuje skrajno nerazumevanje in nespoštovanje tradicije, ki je omogočila in oblikovala osnove slovenske države.

"Menim, da ni dorasel vlogi in poslanstvu, ki bi ga vodja ministrstva, nekoč tudi ministrstva za kulturo, moral imeti. Še več, menim, da deluje v nasprotju z načeli omike in civilizacije," je strinjanje z interpelacijo pojasnil za STA in dodal, da je vsaka politika, ki ne temelji na kulturi, nekulturna in nevizionarska. Politika, ki goji mrzek odnos do ustvarjalnosti, kakršen je značilen za slovensko vlado, pa je, tako Zavrtanik, "protikulturna politika".

Predstavnik Koordinacijskega odbora kulture Slovenije (KOKS) Igor Koršič meni, da je vložitev interpelacije vsekakor utemeljena in to v vseh točkah, ki se tičejo kulture. Po njegovem mnenju je ena najbolj problematičnih potez ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport zaostritev kriterijev za pridobitev statusa, ki je pogoj za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev za samozaposlene v kulturi.

Koršič: Stanje na področju filma je katastrofalno

Koršič je za STA kot katastrofalno označil dogajanje na področju filma, ki potega brez dialoga s stroko, kar pa je, kot je dejal, značilno za to vlado. S spremembo ustanovitvenega akta Filmskega studia Viba film onemogočajo mednarodne koprodukcije in s tem slovenski film izrivajo iz evropskih filmskih tokov. Mednarodne filmske koprodukcije namreč temeljijo na recipročnosti, s tem posegom pa si slovenska kultura sama odvzema sredstva za koprodukcije, ki so predpogoj za podporo iz sklada Eurimages, je dejal in dodal, da je enaka tudi zgodba pri imenovanju novega direktorja Vibe Igorja Prodnika, saj je slednji "napol uničil" slovensko kinematografijo v času prejšnje vlade Janeza Janše.

Interpelacija je po Koršičevih besedah na mestu tudi zato, ker je minister Turk del ekipe predsednika vlade, ki si je v poslanici ob slovenskem kulturnem prazniku dovolil izjavo o slovenskem filmu, ki napoveduje državno cenzuro.

Igralec in pesnik Tone Kuntner pa je za STA povedal, da dvomi v utemeljenost interpelacije, saj je ta po njegovem prepričanju nastala iz velikega sovraštva do vlade Janeza Janše. Sam meni, da bi bilo sicer res potrebno ohraniti samostojno ministrstvo za kulturo, za kar se je tudi sam zavzemal in interveniral. Vendar pa je tedaj dobil odgovor, da kultura zaradi združenega ministrstva ne bo ničesar izgubila. Vse ostalo pa po njegovih besedah izvira iz osebnega nasprotovanja Janševi vladi, zato interpelacijo vidi kot "navadno rušenje" in ne verjame, da je izraz iskrenih skrbi za slovenski narod in slovensko kulturo.

Po mnenju Pejovnika se Turk ni dovolj zavzemal za vsa področja; za Štruklja interpelacija upravičena

V šolskemu sindikatu Sviz menijo, da je interpelacija zoper ministra Turka upravičena. Rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik sicer vsebine interpelacije ne pozna, zato je ne more komentirati. Meni pa, da se Turk ni dovolj zavzemal za primerno obravnavo vseh področij, ki sodijo v njegov resor.

Rektor Univerze v Ljubljani Stanislav Pejovnik je opozoril, da nikoli ni slišal ministrove izjave, da je univerza sistem, ki hitrih sprememb ne prenese, ali pa, da je kakovostna univerza pogoj za izhod iz krize, ali na primer izjave, da bo odstopil, če bolonjska reforma ne bo izpeljana kakovostno.

Sicer pa je rektor največje univerze v Sloveniji znova opozoril na finančne težave univerze, ki jih je "minister Turk pomagal ustvariti".

Glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj pa je spomnil, da je Sviz novembra lani zbral 16.183 podpisov podpore za Turkov odstop. "Ta poziv je bil namenjen ministru zlasti zaradi tega, ker smo trdno prepričani, da je bilo njegovo ravnanje kot ministra škodljivo za kakovost javnih storitev," je poudaril.