ILO je vzpostavil kazalec, ki meri tveganja družbenih nemirov glede na gospodarsko rast, inflacijo, bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca, brezposelnost, javni dolg in dohodkovno neenakost.

Kot je mogoče razbrati iz ta teden objavljenega letnega poročila organizacije, je analiza pokazala, da sta najpomembnejši determinanti za nemire gospodarska rast in stopnja brezposelnosti.

Tveganja za družbene nemire so po navedbah ILO največja v EU. Potem ko so bila med letoma 2006 in 2007 34-odstotna, so bila med letoma 2011 in 2012 že 36-odstotna.

Tveganja so se okrepila v 17 članicah

Organizacija sicer razpolaga s podatki za 24 držav članic unije, skladno z njimi pa so se tveganja okrepila v 17 državah.

Kot so ocenili, je okrepitev tveganja na stari celini zlasti posledica političnega odziva na dolžniško krizo. Le ta je namreč vplival na življenja ljudi in njihovo percepcijo blaginje.

Ob tem navajajo, da je območje evra v recesiji ter da je brezposelnost v evropski denarni uniji na splošni ravni pred nedavnim dosegla rekordnih 12 odstotkov, med mladimi pa 23,9 odstotka. Poleg tega se je povečala tudi dohodkovna neenakost.

Občutljivo družbeno okolje

V mnogih evrskih državah je družbeno okolje postalo precej občutljivo, saj mnogi ljudje že močno dvomijo v možnost izboljšanja svojega življenjskega standarda.

Med letoma 2010 in 2012 so se tveganja za družbene nemire v EU najbolj konkretno povečala na Cipru, Češkem, v Grčiji, Italiji, na Portugalskem, v Sloveniji in Španiji, so našteli v ILO. Položaj se je medtem izboljšal v Belgiji, Nemčiji, na Finskem, Slovaškem in Švedskem.