Vrh sodstva je od odločitve vlade, da projekta ne podaljša, že večkrat opozorilo na negativne posledice, ki jih prinaša taka odločitev. Prepričani so, da bi morali projekt nadaljevati in ga ukinjati postopoma. O vprašanju je Masleša s Pličaničem spregovoril tudi na prvem srečanju med vrhom sodstva in pravosodnega ministrstva po imenovanju nove vlade prejšnji teden.

Da bo sestanek v četrtek popoldne, so potrdili na vrhovnem sodišču in ministrstvu za pravosodje, v kabinetu predsednice vlade pa še niso pojasnili, ali je po srečanju pričakovati tudi izjave.

Projekt Lukenda je poimenovan po Franju Lukendi, ki je uspel s pritožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice zaradi kršitve pravice do sojenja v razumnem roku, projekt pa je tedanji pravosodni minister Lovro Šturm javnosti predstavil 12. decembra 2005.

Prav ta sodba, ki ji je kmalu sledila še sodba slovenskega ustavnega sodišča, je spodbudila pravosodno ministrstvo, vrhovno sodišče in državno tožilstvo k pripravi projekta odprave sodnih zaostankov. Načrt je sprva segal do leta 2010, pozneje pa so ga podaljšali.

Projekt je predvideval tako zagotovitev ustreznih delovnih prostorov kot dodatno zaposlovanje v sodnem sistemu za določen čas, tako sodnikov kot strokovnega osebja, ki bi razbremenilo sodnike. Zaradi ukinitve projekta je tako brez službe oziroma podaljšanih pogodb ostalo več sto ljudi.