Čeprav ne gre za tako obsežen in finančno zahteven projekt, kot je bil projekt Evropske prestolnice kulture, pa ga bodo v Mariboru vseeno morali prilagoditi gospodarskim, pa tudi trenutnim političnim razmeram v mestu. Tako med drugim ne bodo pripravili nobenega razkošnega uradnega odprtja dogodka, kljub temu pa želijo januarja pripraviti manjšo otvoritev in povabiti mlade, da se udeležijo dogajanja.

Nekateri programi že potekajo

Sicer pa nekateri programi v okviru projekta že potekajo. Tako se bo v petek začel štiridnevni vstop v Evropsko prestolnico mladih (EPM). Gre za mednarodni dogodek z nazivom Mladi premikamo meje, s katerim bodo odštevali dneve do uradnega začetka projekta. Kot zanimivost velja omeniti, da bo na silvestrovo za mlade iz vse Evrope v Mariboru zadonelo kar štirikrat, saj bodo novo leto pozdravili po lokalnih časih vseh udeležencev.

Kot je za STA povedala vodja pisarne EPM Sara Sorger, se program dogodkov še vedno sestavlja, sicer pa so z razpisi pridobili 52 projektov, ki jih sofinancira Mestna občina Maribor in so sestavni del ključnih programskih sklopov. Med te sodijo tudi zaposlovanje, stanovanjska problematika, medkulturno povezovanje, kulturno ustvarjanje in prostovoljstvo. V Maribor si tako želijo pripeljati čim več mednarodno obarvanih projektov in pripeljati čim več mladih iz tujine.

"Posebej izpostavljamo prostovoljstvo, pri čemer ne gre zgolj za neplačano delo, pač pa za to, da se dosedanje izkušnje in pridobljena znanja delijo s projekti, mi pa jim tako skušamo uresničiti njihove želje in ambicije," je dejala Sorgerjeva, ki želi, da bi mladinske organizacije s svojimi aktivnostmi v tem letu postale še bolj prepoznavne.

Med vrhunci dogajanja Sorgerjeva omenja nekatere mednarodne konference, ki jih bodo odprli širši javnosti, z družabnega vidika pa želi čim več programov v okviru festivala Lent, ki bi bili vsebinsko prilagojeni EPM.

Celoten proračun znaša 1,5 milijona evrov

Kar se tiče finančnega dela projekta, doslej niso imeli težav, saj so prejeli načrtovanih 300.000 evrov, ki so bili za letos namenjeni za razpise projektov. Celoten proračun znaša 1,5 milijona evrov, zato upajo, da bodo v prihajajočem letu od mestne občine prejeli vsaj še obljubljenih 1,2 milijona evrov.

Ne glede na trenutne razmere v mestu in nejasnosti okoli sprejemanja proračuna upajo, da bodo program lahko izvedli v celoti. Zavedajo se, da morajo biti nekoliko potrpežljivi, a so doslej za izpeljavo projekta s strani občine imeli veliko podporo. "Upam, da bo v prihodnje ostalo tako, saj si želimo, da v letu EPM področje mladine napreduje, ne pa obratno," je dejala Sorgerjeva.

V projekt EPM je ta trenutek vključenih več kot sto mladinskih organizacij, zavodov in drugih inštutucij ter tudi podjetij, ki se ukvarjajo z mladinsko tematiko. Pisarna EPM bo poskrbela tudi za promocijo projekta po Sloveniji, saj bodo na terenu predstavljali dogajanje, pri čemer je glavni namen spoznavanje mladinske problematike po vsej državi. Nenazadnje je Evropska prestolnica v Sloveniji, zato želimo omogočiti mladim prijazno leto po vsej Sloveniji, je še dodala vodja pisarne, ki vključuje deset ljudi.