Nadomestilo plače po prenehanju opravljanja funkcije predsednika republike se po predlogu zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike znižuje s 100 odstotkov na 80 odstotkov predsednikove plače.

Čas prejemanja tega nadomestila ostaja eno leto in se lahko podaljša še za nadaljnje leto do izpolnitve minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja.

Predvideno je tudi črtanje določb zakona, ki urejajo prejemke bivšega predsednika republike po koncu prejemanja nadomestila plače. Po sedanji ureditvi je namreč nekdanji predsednik, če se ne zaposli, tudi kasneje (do upokojitve) upravičen do nadomestila v višini 80 odstotkov plače predsednika. Če se zaposli ali upokoji, pa lahko prejema razliko med plačo oziroma pokojnino in 80 odstotki plače predsednika republike.

Ta člen, kot se glasi, omogoča, da bi bil predsednik republike, ki mu je prenehala funkcija, "brez kakršnihkoli objektivnih pogojev neomejeno dolgo upravičen do zgoraj navedenih prejemkov, kar pa lahko predstavlja nezanemarljive stroške. Takšna ureditev je tudi neprimerljiva z ureditvijo prejemanja nadomestil drugih funkcionarjev", je zapisano v obrazložitvi predloga novele.

Z novelo zakona bodo, če bo sprejet, tudi skrajšali pravico do pisarniškega prostora, svetovalca in delavca, ki opravlja administrativne in tehnične naloge, ter do uporabe službenega vozila z voznikom z največ petih na največ eno leto. S predlogom zakona se ureja tudi nadzor nad prejemanjem nadomestila plače, je še navedeno v sporočilu za javnost.

Kot je zapisano, vlada predlaga spremembe "z vidika enakovrednega in primerljivega urejanja pravic funkcionarjev po prenehanju mandata ter zaradi spoštovanja načela socialne države in solidarnosti, ki zahteva, da se v času gospodarske in finančne krize bremena enakovredno razporedijo, torej tudi na tiste, ki imajo posebne pravice iz naslova prenehanja opravljanja funkcije".

Novelo zakona o poslancih je DZ sprejel 15. junija, vlada pa je na četrtkovi seji za obravnavo v DZ pripravila novele zakona o funkcionarjih v državnih organih, o varuhu človekovih pravic ter o ustavnem in računskem sodišču. Vse novele sledijo ureditvi zakona o poslancih.