Predsednik republike Türk je spomnil, da so nam jasna vizija, srčnost, odločenost, borbenost in predvsem ljubezen do domovine Maistra in njegovih borcev ubranili severno mejo in zagotovili podlago kasnejši državnosti.

"Naše spreminjanje iz kulturnega v politični narod je potekalo skozi celotno 20. stoletje. Vloga generala Maistra v tem spreminjanju je bila kritičnega pomena. Zagotovitev ozemeljske celovitosti na Štajerskem delu severne meje je bila med temelji za sam obstoj in za ves nadaljnji razvoj slovenskega naroda kot političnega naroda," je poudaril predsednik republike, ki se je sprehodil skozi zgodovino slovenskega naroda ter se dotaknil tudi aktualnih razmer v državi.

"Naša suverenost je neizpodbiten dokaz, da smo politični narod. Vprašanje pa je, ali smo po dveh desetletjih zares pripravljeni na vse izzive in vse odgovornosti, ki gredo s tem. Vprašanje je tudi, ali vselej izkazujemo zadostno zrelost. To so resna vprašanja, ki terjajo poglobljene in resne odgovore," je poudaril Türk in se zavzel za to, da se Slovenija v Evropi in svetu obnaša samozavestno in da skrbi za svoje nacionalne interese na vseh področjih politike, saj bo le tako imela spoštovanje drugih in samospoštovanje.

"To samospoštovanje in ugled moramo v polni meri izraziti v vseh dejanjih in v vseh naših odnosih z Evropo in svetom, tudi v naporih za premagovanje krize in v snovanju naših lastnih ukrepov za njeno premagovanje. Na ta način bomo najbolje izpolnili svojo domoljubno nalogo, ki nam jo daje današnji čas. Slovenija mora ostati demokratična, socialna in pravna država. Z obrambo teh ustavnih vrednot zagotavljamo našo državnost danes in za prihodnost," je poudaril Türk, ki meni, da je izročilo generala Maistra živo in aktualno ter vredno posnemanja v vseh pogledih tudi danes.

Ob tem pa se moramo, tako Türk, vprašati, kakšne odločitve sprejemamo danes in ali so te težke odločitve prave za našo prihodnost in poštene.

"Je pošteno, da za nekaj, kar so povzročile finančne, gospodarske in politične elite, plačujejo najbolj ranljive skupine prebivalstva, celo otroci? Sprenevedanje glede odgovornosti posameznikov, ki niso bili odločni pri iskanju rešitev in tistih, ki so dobre rešitve zavračali zaradi lastnih in strankarskih interesov, danes očitno nima meja," je dejal predsednik in dodal, da se takšno početje nadaljuje in da moramo danes znati odločno nasprotovati vsemu sprenevedanju, vsem grožnjam in vsem dejanjem, ki pomenijo razgradnjo naše socialne in naše pravne države.

Proslavo ob dnevu Rudolfa Maistra, ki ga obeležujemo v spomin na 23. november 1918, ko je Maister z novoustanovljeno slovensko vojsko prevzel vojaško oblast v Mariboru, so pripravili v domu II. slovenskega tabora v Žalcu. Proslave so se med drugim udeležili predstavniki številni domoljubnih društev, med vidnejšimi udeleženci proslave pa je bil tudi nekdanji predsednik republike Milan Kučan.

Zbrane v polni dvorani je nagovoril tudi predsednik Zveze društev generala Maistra Milan Lovrenčič, ki je med drugim dejal, da bi morala biti zgodovina učiteljica in vodnica vseh, a to žal ni. Spomnil je na proslavljanja v dneh ob državnem prazniku in izrazil zadovoljstvo, da se prizadevanja članov društev kažejo v vse večji prepoznavnosti Maistrovih dejanj v slovenski družbi.