»Verjamem, da bo predsednica vlade mojega naslednika našla hitro in izbrala dobrega kandidata ter da ne bo prišlo do zastojev pri delu ministrstva,« je ob koncu včerajšnje triminutne odstopne izjave pojasnil Igor Maher. A včerajšnje dogajanje njegovim željam ni sledilo, vprašanje, kdo bo prevzel ministrstvo za infrastrukturo in prostor, je ostalo neodgovorjeno. Maherjev skorajda že nekdanji resor je, sodeč po izjavah premierke in zavezah v koalicijski pogodbi, po pomembnosti takoj za ministrstvom za finance. Z infrastrukturnimi projekti si namreč želi vlada pod vodstvom Alenke Bratušek zagnati gospodarstvo in ustvariti nova delovna mesta, saj je oboje za usodo države ta hip ključnega pomena.

V vladi si včeraj, kot se zdi, niso pretirano belili glave z vladno krizo, ki je vzniknila le nekaj ur po potrditvi ministrske ekipe. Medtem ko so telefoni ministrov in njihovih tiskovnih predstavnikov zvonili v prazno, so v kabinetu predsednice vlade namesto ministrovemu odstopu dali prednost čestitki za (nedeljski) uspeh slovenskih smučarskih skakalcev. Čestitki je nekaj ur kasneje naposled sledilo sporočilo, v katerem je premierka zapisala, da »ponujeni odstop razume kot dejstvo, ki bo razbremenilo delovanje nove vlade«. Bratuškova obenem pričakuje, da bo Maherjevo dejanje »tvorno vplivalo na ukrepanja v podobnih primerih, ki zahtevajo odločno držo«.

Ključne osebe za razrešitev nastalega zapleta so prvič spregovorile šele ob robu včerajšnjega popoldanskega sprejema novoizvoljene vlade pri predsedniku republike. »Maher je z odstopom z mesta ministra za infrastrukturo in prostor naredil častno dejanje,« je pojasnil prvak Državljanske liste (DL) Gregor Virant. Maherjev naslednik bo iz DL, in kot je še dodal Virant, bodo kandidata predlagali jutri oziroma najkasneje v četrtek. Uradno imena za vodenje pomembnega resorja za zdaj ni, na precejšnje kadrovske težave znotraj DL pa namiguje dejstvo, da je imel Virant za izbor najprimernejših kandidatov od minulega petka vsaj tri dni časa. Že takrat je bilo namreč jasno, da se Maher na ministrskem položaju ne bo mogel obdržati.

Virant je po neuradnih informacijah na Maherjevem mestu videl dva kandidata, Fidela Krupića in Urbana Jana. Krupić, član sveta DL in predsednik strankinega odbora za infrastrukturo, je pred leti opravljal funkcijo prokurista v zdaj že propadlem celjskem Ingradu Koncernu, bil pa je tudi pravni svetovalec velenjskega Vegrada v času, ko ga je vodila Hilda Tovšak. Zdaj je Krupić že peto leto na položaju načelnika velenjske upravne enote, kamor ga je kot minister za javno upravo pod prvo Janševo vlado postavil Virant. Urban Jan pa je, kot smo v Dnevniku že poročali, direktor in solastnik podjetja Genera, ki ima od prejšnjega torka dalje blokiranih vseh šest transakcijskih računov. Medtem ko naj bi Krupić ponujeno mesto že zavrnil, pa Jana menda Virant ne želi več na mestu ministra.

Za dva tedna (ne)dela 1500 evrov

Na tiskovni konferenci je Maher pojasnjeval že slišano, med drugim, da je v zvezi z domnevnimi črnimi gradnjami na njegovem zemljišču nad Sečoveljskimi solinami »v resnici prišlo do nesporazuma«, pa da državljanov ni želel zavajati. »Sicer ne bi pojasnjeval, da v ta enajst let star objekt nisem posegal, ker sem ga kupil pred dobrimi šestimi leti. Govoril sem pač o objektu, ki sem ga kupil pred enajstimi leti in ne o tem, ki je bil očitno predmet zanimanja,« je povedal Maher. Spomnimo, v Državljanski listi so mu zaupali tudi mesto člana pogajalske skupine za vstop stranke v koalicijo pod vodstvom Bratuškove.

Maher je v kratkosti ministrskega mandata rekorder v zgodovini samostojne Slovenije. A nas je kljub temu zanimalo, ali je v teh nekaj dneh že začel delati. »Do predaje poslov bo minister Maher opravljal izključno nujno potrebne tekoče posle in naloge, konkretni projekti čakajo novega ministra,« so nam naknadno pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, saj Maher vprašanj na včerajšnji tiskovni konferenci ni dovolil.

Bratuškova bo o Maherjevem odstopu pisno obvestila predsednika državnega zbora, nato se morajo v roku enega tedna z odstopom seznaniti tudi poslanci. Po besedah predsednika parlamenta Janka Vebra bi lahko to storili že na redni seji, ki se začne jutri. Maherju bo s tem prenehala funkcija, do imenovanja naslednika pa bo ta, skladno z odločitvijo Bratuškove, opravljal tekoče posle.

Maherju ministrsko nadomestilo ne bo pripadalo, saj funkcije ne bo opravljal šest mesecev, kot to določa zakon. Bo pa za čas od imenovanja na mesto ministra do izteka opravljanja tekočih poslov prejemal ministrsko plačo. Ob predpostavki, da bi novi minister v državnem zboru prisegel denimo prihodnjo sredo – do takrat ga mora zaslišati in potrditi še pristojni odbor DZ – bo Maher za štirinajst dni ministrovanja prejel 2600 evrov bruto oziroma približno 1500 evrov neto.