Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril prvi mož SD, bi vlada morala na vse organizirane skupine v državi nasloviti poziv, naj se vključijo v napore za izhod krize. Brez sodelovanja vseh pri reševanju ključnih problemov, lahko Slovenijo po njegovih besedah jeseni ponovno doleti radikalizacija in destabilizacija.

Med ključne uspehe aktualne vlade Lukšič šteje prekinitev "konfliktologije" v politiki in oblikovanje stabilizacijskega programa. Slednji je po njegovem mnenju Slovenijo rešil pred "najtežjim scenarijem", to je prihodom evropske trojke. Manj pa je bila vlada po Lukšičevih besedah uspešna pri rebalansu proračuna.

Lukšič ocenjuje, da je pri rebalansu žal prevladala tehnokratska struja v vladi, ki stavi predvsem na številke, pozablja pa na dolgoročne posledice ukrepov. Prvak vladne SD zato upa, da bo pri proračunu vendarle prevladala miselnost, da je treba v proračun vgraditi mehanizme, ki bodo Sloveniji že prihodnje leto prinesli gospodarsko rast in večanje zaposlenosti, še posebej mladih.

Lukšič: Žrtvovanje socialne države ni rešitev

Po Lukšičevih besedah rešitev za izhod iz krize namreč ni v tem, da čez noč rešimo problem deficita, zato pa žrtvujemo socialno državo. Kot pravi, ostaja zadržan tudi do nameravane privatizacije strateških podjetij, kot je Telekom Slovenije, zato še vedno upa, da bo mogoče doseči gospodarsko rast tudi brez tega.

V zvezi s stališčem predsednika SDS Janeza Janše, da je Slovenija ob zamenjavi vlade doživela tihi državni udar, Lukšič meni, da gre za povsem nepotrebno napenjanje loka. Po Lukšičevih besedah udar ni bil samo tih, neslišen, ampak tudi neviden. Kot pravi, sam ne premore takšnih očal in slušnega aparata, da bi udar slišal in videl, zato si ju je treba izposoditi pri Janši.

Na kratko se je Lukšič dotaknil tudi nedavnih obiskov francoskega predsednika Francoisa Hollanda in delegacije Evropske ljudske stranke v Sloveniji. Če ne drugega, so predstavniki Evropske ljudske stranke dobili vtis, kaj je v Sloveniji problem, je Lukšič dejal o svojem srečanju z delegacijo. Po njegovem mnenju je problem predvsem v tem, da se Janša ne drži dogovorov, celo tistih, ki so njemu v korist. Do srečanja z delegacijo Evropske ljudske stranke je prišlo na njeno pobudo, je pojasnil.

S Hollandom želita premik na levo v evropskem parlamentu

O svojem srečanju s Hollandom, ki prihaja iz vrst socialistov, pa je prvak SD pojasnil, da sta se s sogovornikom strinjala, da bi se na volitvah 2014 moralo razmerje sil v EU prevesiti v korist evropskih socialdemokratov in socialistov. Po Lukšičevem mnenju bi se s tem Evropi, z njo pa tudi Sloveniji, odprla realna možnost za uspešen in hitrejši izhod iz krize.

V zvezi z namigi o ustanavljanju nove stranke na levici, katere voditelj naj bi bil nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, pa je Lukšič pripomnil, da smo ponovno priča že znanemu scenariju ustanavljanja novih levih strank, ki smo ga videli že pri Zares.

Vsem, ki želijo ustvariti novo zgodbo in z njo iti na volitve, so odprta vsa vrata, je še dodal Lukšič.