Zaradi poslovanja Televizije Slovenija (TVS) je včeraj vnovič potekala burna seja programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Svetniki, ki so direktorju TVS Janezu Lombergarju očitali nepreglednost pri sklepanju pogodb s koproducenti in porabi razvojnih sredstev, so prepričani, da mora za nastalo situacijo nekdo prevzeti odgovornost.

Podpis pogodbe pred zaključkom razpisa

Zaradi nejasnih določil glede sklepanja pogodb s koproducenti so se svetniki včeraj najprej spotaknili ob otroško fantazijsko-pustolovsko komedijo Duhec, za katero je RTVS porabila 900.000 evrov. Kot so med sejo poudarili nekateri svetniki, je bila pogodba s koproducentom podpisana nekaj dni pred zaključkom razpisa za otroško nadaljevanko, na katerem pa RTVS na koncu ni izbrala nikogar. Lombergar je sicer zbranim pojasnil, da je prišlo do »nehotenih nesporazumov«, saj je bil razpis namenjen za projekte v naslednjih letih, komedija Duhec pa je bila predvidena za tekoče leto.

Medtem ko je svetnica Mojca Kovač Šebart poudarila, da se zaradi zmede ne znajde več med dokumenti in da je podobnih primerov še več, je svetnik Jernej Letnar Černič Lombergarjeve odgovore označil za pavšalne. »Tako ne gre več naprej. To je kaplja čez rob. Ne moremo vam slepo verjeti na besedo,« je bil oster Letnar Černič. Predstavnik zaposlenih v svetu Sašo Hribar je bil bolj konkreten. »Medtem ko smo za animacijo (uporabili so jo tudi v filmu Duhec. op. p.) v oddaji Hri-bar porabili med 5000 in 6000 evri, so predvideni stroški za animirano satiro Na svoji žemlji znašali med 12.000 in 14.000 evri. Kdo danes pozna film Duhec, ki je stal več sto tisoč evrov?« se je spraševal Hribar in pozval vodstvo javnega zavoda, naj za to prevzame odgovornost. Z njim se je strinjal tudi svetnik Jernej Koselj. »Take zadeve ne smejo ostati v zapisniku programskega sveta. Če niste vi, generalni direktor, odgovorni za takšno situacijo, je potem programski direktor. To je v bistvu retorično vprašanje,« je pristavil Koselj.

Marko Filli se je na koncu uprl

Generalni direktor RTVS Marko Filli je ob vseh očitkih pojasnil, da je imel tudi sam pomisleke pred podpisom pogodbe, čeprav zakonodaja po njegovih besedah RTVS ne nalaga, da mora v razpis za koprodukcijo. »Nazadnje sem se temu uprl, tako da smo šli v razpis za razvedrilno oddajo, hkrati pa smo uredili tudi pravilnik o koprodukcijah,« je še dodal Filli. Programski svet je zato predlagal nadzornemu svetu, da preuči problematiko koprodukcijskih pogodb, ki so bile v letih 2011 in 2012 sklenjene brez razpisa, hkrati pa od vodstva RTVS zahteva podatke o delitvi oglaševalskih prihodkov med javnim zavodom in koproducenti.

Svetniki so se v nadaljevanju seje dotaknili tudi razvojnih sredstev v višini 908.000 evrov (ta naj bi vmes narasla na okoli 1,4 milijona evrov), ki so bila sprva predvidena za izobraževalno-kulturni kanal. Kot je znano, so bila ta sredstva na koncu – novi zakon o RTVS, ki je predvidel tematske kanale, je namreč padel na referendumu – »preusmerjena v obogatitev programa« v okviru razvojnega projekta P24, ki je vseboval tako risanke kot prenose koncertov. Ker svetniki iz prejetih poročil vodstva TVS ne morejo celovito slediti izvajanja omenjenega projekta in ugotoviti, ali gre res za razvojno pomembne vsebine, za katere bi bilo treba porabiti razvojna sredstva, so Fillija včeraj pozvali, da ugotovi, kdo je za kršitve odgovoren, in jih o sprejetih ukrepih obvesti do septembra.

Dodajmo, da direktorja televizije razrešuje generalni direktor; ali mora za to tako kot pri njegovem imenovanju pridobiti predhodno soglasje programskega sveta, pa v zakonu o RTVS ni posebej navedeno.