Kot so zapisali, velja to predvsem za napoved izboljšanja plačnega sistema »v smeri večje fleksibilnosti in menedžerske avtonomije.«

»Take spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS) je sredi lanskega septembra napovedal že njegov predhodnik Senko Pličanič. V te že pripravljene spremembe zakona je bila vključena tudi možnost znižanja osnovnih plač zaradi nedoseganja pričakovanih rezultatov, ki bi pomenila skrajno zaostritev s sindikati,« opozarjajo pri KSJS. Ministra zato sprašujejo, kakšne spremembe pripravlja ZSPJS ter kaj pomeni napoved fleksibilnosti in menedžerske avtonomije?

KSJS: Kdo bo ugotavljal, da uslužbenec ne dosega pričakovanih rezultatov?

Virant je ob primopredaji povedal tudi, da podpira, da se pogodbo o zaposlitvi odpove tistim, ki ne dosegajo pričakovanih rezultatov, v KSJS pa sklepajo, da je to ena od možnosti, ki jo vidi za uveljavitev 7,75 odstotkov nižje mase plač, opredeljene v proračunu za leto 2013. »V KSJS nas zanima, kdo bo po posameznih dejavnostih ugotavljal, da konkretni javni uslužbenec ne dosega pričakovanih rezultatov in kdo bo postavljal merila za pričakovane rezultate tam, kjer jih ni?« ob tem sprašujejo sindikati javnega sektorja.

V nadaljevanju navajajo poročanje nekaterih medijev, da si minister Virant – ob prekinitvi pogodb tistim, ki ne dosegajo pričakovanih rezultatov – želi, da bi letošnji proračun realizirali brez odpuščanj iz poslovnih razlogov v javnem sektorju. V KSJS se zato sprašujejo, »ali to pomeni, da bo minister vztrajal pri realizaciji v proračunu sprejete mase plač v javnem sektorju, ki je bila določena mimo kakršnih koli pogovorov, kaj šele usklajevanj s sindikati javnega sektorja in zaradi česar je bila 23. januarja 2013 izpeljana splošna stavka v javnem sektorju?« Spominjajo, da v nekaterih delih javnega sektorja, na primer v kulturi, zavodi že dva meseca dobivajo več kot za 10 odstotkov znižano maso plač, kar bo v kratkem privedlo do odpuščanja. Od ministra zato pričakujejo, da bo takoj povedal, ali se je pripravljen pogajati o masi plač za leto 2013 (kar je ena od stavkovnih zahtev) ali ne.

Del članstva KSJS je še vedno v stavki

KSJS tudi opozarja, da je del članstva, med njimi policija in uslužbenci notranjega ministrstva, še vedno v stavki in je da je treba zaključiti pogajanja o stavkovnih zahtevah. »Ministru se zdi tvegano in narobe, 'če bi že v tej fazi govorili o rebalansu in spremembah številk na področju plač.' V KSJS, ki s 74.000 člani predstavlja zaposlene v javnem sektorju, ga javno sprašujemo, ali se mu ne zdi tvegano, da »že v tej fazi« zavrača ključne stavkovne zahteve javnih uslužbencev, ki so pripeljale do splošne stavke, v kateri je sodelovalo 100.000 javnih uslužbencev?«

V odprtem pismu, ki ga je podpiral predsednik KSJS Branimir Štrukelj, opozarjajo, da enostranske izjave ministra, še preden se je sestal s sindikati, niso primerne. Viranta pozivajo, naj raje čim prej omogoči nadaljevanje pogajanj med javnimi uslužbenci in vlado. Pričakujejo tudi, da nova vlada ne bo dajala le enostranskih oblastniških izjav, temveč bo vodila dejanski vsebinski socialni dialog.