S kaznivimi dejanji gospodarske kriminalitete, v zvezi s katerimi so danes potekale hišne preiskave, je bilo povzročeno za več kot milijon evrov škode, je v izjavi za medije dejal vodja preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Robert Slodej, namen preiskav pa je vrnitev sredstev oškodovanim družbam.

Na vseh domovih osumljencev, tudi Mira Senice, so policisti potrkali ob šestih zjutraj. Sicer pa preiskava Senice ni povezana s pričanjem Hilde Tovšak. Osumljenci so bili ob hišnih preiskavah kooperativni, še dodajajo.

Preiskava je bila korektna

»Danes smo opravili tudi preiskave v eni izmed odvetniški pisarn na območju Ljubljane in Kopra, pri tem pa smo upoštevali vsa zakonska določila, ki jih za tak primer določa zakon o odvetništvu,« je poudaril vodja preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Robert Slodej. Ocenil je, da je bila preiskava korektna.

Današnje aktivnosti so sicer del obsežne kriminalistične preiskave, ki predstavlja nadaljevanje preiskovanja kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete v eni izmed gospodarskih družb z območja Celja. »Ta preiskava seveda traja že dlje časa,« je zagotovil Slodej.

Kriminalisti iščejo poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze

Pojasnil je, da sume omenjenih kaznivih dejanj preiskujejo v zvezi s prodajo lastniškega deleža v eni izmed večjih gospodarskih družb z območja Primorske. »Obstajajo utemeljeni razlogi, da je bila zloraba položaja storjena prav z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi, ki je bila v nadaljevanju skozi več faz pranja denarja kanalizirala v legalen posel,« je poudaril Slodej.

Po njegovih besedah kriminalisti danes iščejo predvsem poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.

V 12 hišnih preiskavah sodelovalo 60 preiskovalcev in policistov

Na območju ljubljanske policijske uprave je bilo danes opravljenih 12 hišnih preiskav, pet na območju Policijske uprave Koper, ena pa na območju Policijske uprave Celje. »Pri sami izvedbi hišnih preiskav skupno sodeluje 60 preiskovalcev in policistov,« je dejal Slodej.

Preiskava, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, poteka v smeri utemeljitve več sumov storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in pravic ter pranja denarja. Za prvo kaznivo dejanje je zagrožena kazen zapora do osmih let, za drugo kaznivo dejanje pa do 10 let.

Mira Senico so pridržali

Odvetniško pisarno Mira Senice so danes obiskali kriminalisti. Po naših neuradnih podatkih so bile preiskave povezane s sporno gradnjo izolske kmetije Bužekijan in posli Vegrada. Senico so preiskovalci NPU pridržali.

Predstavnica odvetniške pisarne je preiskave potrdila, dodala pa, da niso povezane s poslovanjem pisarne.

Senico so iz osebnega stanovanja, kjer so prav tako potekale preiskave, odpeljali, izpred domovanja se je nato odpeljalo tudi policijsko vozilo. Odpeljali so ga v prostore pisarne, kjer se je že nahajalo več policijskega osebja, v pisarno so vstopali iz zadnjega vhoda. Na dovoz pisarne je nekaj čez deseto uro prispelo še eno vozilo kriminalistov. V njem je sedela ženska, njena identiteta zaenkrat ni znana, saj je bila zakrita.

Predstavnik odvetniške zbornice

V pisarno je vstopil tudi predstavnik odvetniške zbornice, ki pa dogajanja ni želel komentirati. Dodal je le, da morajo pri preiskavi odvetniških pisarn vedno biti navzoči predstavniki odvetniške zbornice.

Predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Roman Završek je za Finance dejal, da ne gre za uslugo, ker gre za kolega Senico, »temveč zato, ker nam to narekuje zakon.« Završek vprašanje, ali je možno, da Senica izgubi licenco kot odvetnik komentira le, da da vsak velja za nedolžnega, dokler se mu ne izreče pravnomočna sodba.

Kot je poročal časnik Finance, naj bi NPU pridržal Senico, njegovo hčer, in še dva druga osumljenca.

16 hišnih preiskav zaradi suma zlorabe položaja in pranja denarja

Z Generalne PU so medtem sporočili, da preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada izvajajo 16 hišnih preiskav zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. V okviru predkazenskega postopka izvajajo aktivnosti na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper in Celje. Hišne preiskave potekajo na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer se išče poslovna dokumentacija in drugi materialni dokazi, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.

Neuradno: Sporna kmetija Bužekijan in posli z Vegradom

Preiskava naj bi bila po naših neuradnih podatkih povezana z afero okoli kmetije Bužekijan.

Spomnimo, lansko poletje je izbruhnila afera, povezana z odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za izolsko podeželje. Odlok je bil marca lani tudi poslan v ustavno presojo, saj naj bi vseboval nezakonit člen, ki je omogočal, da se na predlog lokalne skupnosti izjemoma dovoli gradnja nove samostojne kmetije ali kmetijskega gospodarskega poslopja na kmetijskih površinah zunaj ureditvenega območja naselja. Kot smo takrat razkrili v Dnevniku, je na podlagi tega člena je nekdanja izolska županja Breda Pečan izdala soglasje lokalne skupnosti za gradnjo razvpite kmetije Bužekijan, s katero sta (bila) povezana Katarina Kresal in Miro Senica. Že bežen pogled na kmetijo pa razkriva, da pravzaprav ne gre za kmetijo, temveč veliko posestvo na vrhu hriba, s prekrasnim pogledom na morje.

Preiskave naj bi bile neuradno povezane tudi z Vegradom. Nekdanja direktorica slednjega, Hilda Tovšak , je v letu 2007 z Blanko Muster, ki je bila takrat direktorico posestva Bužekijan, podpisala pogodbo, vredno 1,35 milijona evrov, uradno naj bi šlo za svetovanje in pomoč pri nakupu podjetja Delamaris. Vegrad ga je na koncu kupil za 13,5 milijona evrov. Pojavila pa so se vprašanja, ali ni vsota, ki jo je izplačal Vegrad, bila kaj drugega kot plačilo, navedeno v pogodbi. Domnevalo se je, da je Vegrad pravzaprav plačal drugačne usluge osebam, ki so povezane s posestvom Bužekijan, med njimi je tudi Miro Senica.