V središču včerajšnje preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so izplačila večmilijonskih provizij pri vstopanju Telekoma Slovenije na kosovski trg in preplačila pri nakupih družb v Sloveniji (Najdi.si) in Makedoniji (On.net). Preiskovalci so večino dneva prebili v Telekomovih prostorih v Cigaletovi ulici v Ljubljani, kjer so kopirali dokumente o pravnih poslih od leta 2006 naprej, ko se je naš državni operater podal na prevzemno pot. Hkrati so obiskali tudi bližnji sedež Factor Banke in domove vseh vpletenih.

V predkazenskem postopku je po podatkih policije osumljenih devet oseb. Prostost so včeraj odvzeli sedmim osebam, ki so bili po zaključku hišnih preiskav izpuščeni. Za koga gre, uradno ni znano. Na odredbi za preiskavo pa so po naših informacijah navedeni štirje člani nekdanje uprave Telekoma Bojan Dremelj, Dušan Mitič, Željko Puljić in Filip Ogris Martič (delavske direktorice Darje Senica naj ne bi bilo med njimi), takratna člana uprave Factor Banke Ciril Dragonja in Boris Pesjak, nekdanja lastnika podjetja Najdi.si Zvone Jagodic in Aleksander Sašo Štravs ter kontroverzni poslovnež s Kosova Ekrem Lluka. Osumljenim so očitana kazniva dejanja zlorabe položaja ali pravic in zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, za kar jim grozi zaporna kazen do osem let.

Ni znano, ali kriminalisti preiskujejo tudi koga drugega, na primer Boštjana Kralja, ki je bil v spornem obdobju na Telekomu vodja službe za razvoj poslovanja in poleg Mitiča odgovoren za širitev na tuje trge. Zasedal je tudi funkcije v hčerinskih družbah.

25 milijonov evrov škode, tarča bivša Telekomova uprava

Hišne preiskave, ki so včeraj potekale na območju policijskih uprav Ljubljana, Kranj, Koper in Celje ter v katerih je sodelovalo skoraj 100 kriminalistov in policistov, je sodišče odredilo zaradi utemeljenega razloga za sum, da je bilo pri prevzemnem pohodu nekdanje Telekomove uprave na Balkan storjenih več kaznivih dejanj s področja gospodarskega kriminala. Pri tem je po ugotovitvah NPU nastalo za najmanj 25 milijonov evrov škode.

Gre za nekaj deset milijonov evrov težke prevzeme, ki so bili izpeljani po enakem principu. Telekom je kupil 75-odstotni lastniški delež, dotedanjim lastnikom pa dopustil nenavadno veliko pravic. Ob nadaljnji rasti prevzetih podjetij se deleži »starih« lastnikov niso zmanjševali, ampak jim je kar Telekom posojal denar za dokapitalizacije. Za nameček jim je s klavzulo v pogodbah vnaprej omogočil visoke zaslužke pri kasnejšem odkupu njihovih lastniških deležev in pri izračunih upošteval preveč optimistične bodoče donose.

Factor Banka krinka za vplivneža s Kosova

Kot smo izvedeli, je koprska policija zgodaj zjutraj potrkala tudi na vrata enega od stanovanj v varovani soseski Rezidenca Park Lucija, v katerem domuje primorsko podjetje Ekma. Njegov solastnik in direktor je Ekrem Lluka, ki ima med drugim slovensko državljanstvo. Po besedah naših virov se je kosovski vplivnež odzval na poziv policije in tudi prisostvoval preiskavi. Stanovanje mu je sicer že pred leti prodala nepremičninska družba Gašparja Gašparja Mišiča, novega državnega sekretarja v kabinetu predsednice vlade. To je bilo namreč investitor v Rezidenco Park Lucija.

Ekrem Lluka je bil tisti, ki je pri Telekomovi 200 milijonov evrov vredni naložbi Ipko na Kosovu »pod mizo« prejel deset milijonov evrov visoko provizijo. Kot je znano, je Telekomov konkurent v boju za radijske frekvence v zameno odstopil iz igre. Da za Factor Banko, ki je postala uradna lastnica lastniških deležev v Ipku, v resnici stoji Ekrem Lluka, se je sumilo že ob sklenitvi posla, nedavno pa je to potrdila tudi protikorupcijska komisija.

Štiri dni po podpisu pogodbe kupil stanovanje na Obali

Pogodbo za nakup elitnega stanovanja na Obali, ki so ga obiskali kriminalisti, je kosovski poslovnež po javno dostopnih podatkih kupil 22. junija 2007, torej vsega štiri dni po tem, ko sta Telekom in Factor Banka podpisala pogodbo za Ipko. Koliko je podjetju Gašparja Gašparja Mišiča plačal zanj, ni jasno, po podatkih iz bilanc podjetja Ekma sodeč pa bi lahko odštel krepko čez 400.000 evrov.

S Telekomovimi posli na Kosovu so služili še številni drugi poslovneži. Kot smo razkrili v Dnevniku, je Dremljeva uprava omogočila velike zaslužke družbi Albright Group, ki jo vodi nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, in obema direktorjema Ipka Akanu Ismailiju in Bujarju Musi. Ob tem omenimo, da je bil Ismaili z začetkom maja lani imenovan za kosovskega ambasadorja v ZDA.

Telekom že vložil tožbe zaradi nakupa Najdi.si in On.net

Da obstajajo dvomi tudi pri nekaterih drugih Telekomovih prevzemih, smo v Dnevniku že nekajkrat razkrivali. Zdaj že nekdanja uprava pod vodstvom Ivice Kranjčevića je zoper svoje predhodnike tudi vložila odškodninsko tožbo. Gre za nepravilnosti v makedonski družbi On.net (kupili so jo od Predraga Čemerikića) v višini 2,3 milijona evrov. Tožba je bila vložena tudi v primeru nakupa podjetja Najdi.si (prej Interseek). Zanj so Zvone Jagodic, Aleksander Saša Štravs in Samo Login od Telekoma dobili blizu 11 milijonov evrov, pri čemer je Najdi.si zatem zašel v težave. Po ugotovitvah komisije za preprečevanje korupcije so bila sporna predvsem dana poroštva za obveznosti do nekdanjega lastnika.

Spomnimo, da je bil Telekom pred začetkom prevzemov nezadolžen, najbolj pa se je opekel v Makedoniji, kjer je za 200 milijonov evrov kupil Cosmofon (danes One). Družba odtlej posluje z visoko izgubo in je bila v začetku leta 2011 povod za visoke slabitve in rekordno izgubo Telekoma.