»Za politika, ki je sedel v več vladah, je takšna izjava nesprejemljivo sprenevedanje in prevračanje odgovornosti,« so v izjavi za javnost danes sporočili iz KPK in dodali, da je Erjavčeva izjava neresnična. Dodajajo, da politiki namesto ukrepanja odgovornost prelagajo na organe nadzora in pregona - »na koncu bomo prišli do lahkotne ugotovitve, da so za stanje v zdravstvu krivi komisija, policija in tožilstvo«, iz KPK odgovarjajo na Erjavčeve izjave.

Mafija je huda beseda

Po mnenju KPK je problem v slovenskem zdravstvu izrazito sistemske in strukturne narave, med posebnimi težavami pa izpostavljajo javna naročila, farmacevtsko industrijo in nehigienično povezanost med zaposlenimi v zdravstvu, za najglobljo težavo pa izpostavljajo samo zasnovo javnega zdravstva, v katerem zdravniki »dvoživke« delo opravljajo hkrati v javnih in zasebnih ustanovah.

Mafija je po ocenah vodje poslancev SD Matjaža Hana sicer huda beseda, a verjame, da so v zdravstvu hudi lobiji, na katere ni imuna nobena stranka. Odgovornost politikov je, kot pravi, da v primeru, ko izvedo za lobi, to tudi povedo.

»Vem, da se okoli Janeza Zemljariča veliko dogaja. A tega preprosto nihče noče povedati,« je dejal in še dodal, da pa si je enkrat treba naliti čistega vina. Kot je pojasnil, se namreč že dolgo govori, da Zemljarič obvladuje klinični center, kot je slišati, že 20 let.

Virant: Korupcija v zdravstvu je dejstvo

Po njegovih besedah nihče ne pove jasno, kdo je lobi in kdo mafija, »pa čeprav se verjetno ve, kdo so to«. Han je ob tem razočaran nad zdravniki, ki po njegovem mnenju glede lobijev dobro vedo.

Minister in predsednik DL Gregor Virant pa je na ostre besede Erjavca odgovoril, da je »korupcija v zdravstvu dejstvo«, a da policija na tem intenzivno dela. »To je ena od prioritet kriminalistične policije in NPU-ja,« je izpostavil.

Neurejenost in nemoč za doseganje večje transparentnosti

Na vse bolj pogosto zlorabo javnega zdravstva za zasebno korist pa opozarjajo v Društvu Integriteta - Transparency International Slovenia. Po njihovem je zdravstveni sistem tarča močnih interesnih skupin, ki preprečujejo strukturne spremembe in hkrati vplivajo na procese odločanja na škodo bolnikov, so zapisali v sporočilu za javnost.

Po mnenju društva ravno odstop Tomaža Gantarja z mesta ministra za zdravstvo kaže na neurejenost in nemoč za doseganje večje transparentnosti, vlada pa bi morala ravno zaradi tega nemudoma zagotoviti sistemske spremembe. Menijo, da je volja za zamejevanje vplivov in zagotavljanje transparentne porabe denarja še vedno šibka, ministri pa da nimajo nikakršne moči, da bi spremenili ustaljene prakse.

Uničevanje države in zmanjševanje kakovosti zdravstvenih storitev

Vpliv interesnih skupin pri nas je velik, kar se negativno odraža s prepletanjem zasebnega in javnega pri podeljevanju poslov, nedovoljenemu lobiranju in neustreznemu sistemu nadzora nad porabo javnega denarja.

»Samo pomislimo na vse afere in prakse netransparentne porabe javnega denarja, za katere nihče kazensko ali politično ne odgovarja. Anomalije in visoka korupcijska tveganja uničujejo državo ter zmanjšujejo kvaliteto zdravstvenih storitev državljanom in državljankam RS,« zaključuje generalni sekretar društva Vid Doria.