Podjetje neposredno poslovno škodo do danes zaradi »netočne oz. pomanjkljive informacije« laboratorija švedske nacionalne prehrambene agencije ocenjuje na najmanj 450.000 evrov, kolikor znaša trenutna ocena izpada prihodkov. Kot je na današnji novinarski konferenci v Mariboru dejal prvi mož Košakov Bojnec, se je namreč izvoz »praktično ustavil« v zadnjih dveh tednih, podjetje pa je bilo primorano odpoklicati izdelke iz vseh zahodnoevropskih trgov.

Dejanska škoda bo še večja

»Dejanska škoda pa bo precej večja zaradi izrazite negativne odmevnosti po vsej Evropi, zaradi omajanega zaupanja v dobro ime družbe Košaki in zaradi posledic na prodajo,« je izpostavil Bojnec in ob tem omenil tudi škodo, ki jo je utrpela širša slovenska mesnopredelovalna industrija.

Povedal je, da laboratorij švedske agencije, za katerega v Košakih ugotavljajo, da ni akreditiran za kvantitativne analize, prav tako naj bi po ugotovitvah podjetja storil postopkovne napake, Košakov doslej ni uradno obvestil o rezultatih analiz, ki so obremenjujoče za Košake.

Dve dodatni analizi pokazali, da svinjine v klobasah ni bilo

Podjetje je informacije dobilo iz medijev in nato tudi po lastnem poizvedovanju pri agenciji. Tako je podjetje od agencije na svoje poizvedovanje pred tremi dnevi dobilo pojasnilo, da bodo drugo analizo vzorca, ki bi ga po navedbah podjetja morali opraviti že v rednem postopku, naročili zdaj, rezultati pa naj bi bili znani v tednu dni.

V podjetju sicer po besedah Bojneca ne čakajo na nobeno analizo več, saj sta dve dodatni analizi neodvisnih laboratorijev potrdili, da v klobasi goveji kulen, ki je označena z znakom halal, ni svinjskega mesa.

Poslovna škoda in izguba dobrega imena

»Zaradi storjene poslovne škode in izgube dobrega imena blagovne znamke Košaki in seveda zaradi teh napak, ki jih je storil laboratorij švedske nacionalne prehrambene agencije, bomo skoraj zagotovo v bližnji prihodnosti vložili odškodninski zahtevek, najverjetneje proti švedski agenciji za hrano oz. njihov laboratorij, saj dosedanji postopek in vse ugotovitve nakazujejo na zelo pomanjkljivo izvedbo analiz tako v procesnem smislu kot tudi v vsebinskem,« je dejal Bojnec in povedal, da v zvezi s tem posvetovanja s pravniki še potekajo.

Ker je sodelovanje na novinarski konferenci kljub prvotni potrditvi odpovedal predstavnik slovenske uprave za varno hrano, je Bojnec za pojasnila v zvezi z opravljanjem analiz prosil predstavnika neodvisnega zasebnega inštituta Hygienicum iz bližnjega Gradca Michaela Stelzla, s katerim Košaki sicer po besedah Bojneca poslovno ne sodelujejo.

Je bil vzorec zamenjan?

Stelcl je med drugim dejal, da v tem primeru obstaja domneva, da je bil pred analizo v švedskem laboratoriju vzorec zamenjan, opozoril pa je tudi na napake v postopku. Med drugim bi moral švedski laboratorij po njegovih besedah takoj opraviti še drugo analizo, a je doslej še ni, prav tako bi morali po njegovih besedah tretji vzorec istega izdelka posredovati podjetju.

Dogodek je negativno vplival na mariborsko podjetje, ki je sicer v postopku prisilne poravnave, a se njegovo poslovanje po besedah predsednika uprave izboljšuje. Marca je podjetje doseglo pozitivni denarni tok, glasovanje o prisilni poravnavi pa Bojnec pričakuje v prvi polovici maja. Ob vsem dogajanju pa v podjetju zagotavljajo, da so izdelki Košakov varni in kakovostni in da je proizvodnja dosledno kontrolirana.