Vlada je Žnidarja na podlagi njegova odstopne izjave razrešila v sredo. Z njegovo vrnitvijo na mesto poslanca je morala DZ zapustiti Koren Gombočeva, ki je v poslanskih klopeh nadomestila Žnidarja, ko je nastopil funkcijo državnega sekretarja. V SDS se zaenkrat še niso opredelili do ravnanj svoje sedaj že bivše poslanke, so pa napovedali, da bodo odločitev sprejeli potem, ko bo opravljena forenzična preiskava domnevno ponarejenega srednješolskega spričevala.

Žnidar je v izjavi novinarjem ob robu seje pojasnil, da je bila vrnitev v poslanske klopi njegova prostovoljna odločitev in da je zadeve tehtno razmislil. Po njegovem mnenju bo v roku meseca ali meseca in pol izoblikovana nova vlada, kar bo pomenilo odhod ministrov in sekretarjev sedanje vlade. "Če sem to storil malo prej, sem pa tudi polemiko v DZ rešil v enem zamahu," je dejal.

Pojasnil je, da se sicer v dogajanje glede Koren Gombočeve ne vpleta, saj da je to njena osebna zadeva, ki naj jo poskuša reševati sama. "Tudi ne razmišljam, komu sem pomagal in komu ne," pravi Žnidar. Po njegovem mnenju imajo sicer takšni primeri v DZ, kot je bil s Koren Gombočevo, negativen vpliv v smislu ugleda poslancev.

Poslanec je namreč po njegovih besedah tisti, ki vodi in zastopa ljudi, ob čemer pa ocenjuje, da "smo glede tega na tako nizki ravni, da je to velika škoda". Žnidar še meni, da mora biti tudi poslanec strokovnjak v določenem obsegu.

DZ je sicer danes soglašal tudi s predlogoma o sestavi in imenovanju dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij: komisije za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin v Sloveniji ter komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu.

Predsednica komisije, ki se bo ukvarjala s problematiko ekstremističnih skupin, je postala Tamara Vonta (PS), podpredsednik pa Dragutin Mate (SDS). Za člane komisije je DZ imenoval Srečka Meha (SD), Branka Kurnjeka (DL), Franca Pukšiča (SLS), Marjano Kotnik Poropat (DeSUS) in Mateja Tonina (NSi).

Predsedniško mesto v komisiji o ugotavljanju zlorab v bančnem sistemu je pripadlo Damjani Petavar Dobovšek (SDS), podpredsednik komisije pa je postal Gašpar Gašpar Mišič (PS). Na seznamu članov komisije so Matevž Frangež (SD), Rihard Braniselj (DL), Franc Pukšič (SLS), Ivan Hršak (DeSUS) in Jožef Horvat (NSi).

Odreditev preiskave o delovanju ekstremističnih skupin so zahtevali poslanci PS, nepovezana poslanca Borut Ambrožič in Ivan Vogrin ter poslanka DeSUS Kotnik Poropatova. Predlagatelji so zatrdili, da njihov namen ni politični obračun, pač pa ugotovitev dejanskega stanja na tem področju.

Pod zahtevo za odreditev preiskave o delovanju bančnega sistema so se podpisali poslanci SDS, DL, SLS, DeSUS in NSi. Komisija naj bi ugotovila odgovornost nosilcev javnih funkcij za slabo delovanje bančnega sistema.

Poslanci so tudi odločili, da nova predsednica odbora za finance in monetarno politiko postane poslanka SDS Patricija Šulin. Šulinova bo na tem mestu nasledila Andreja Širclja, ki je prejšnji teden postal državni sekretar na finančnem ministrstvu. Rado Likar (SDS) pa bo namesto svojega donedavnega poslanskega kolega Marka Pogačnika, ki je prav tako postal državni sekretar na finančnem ministrstvu, v odboru za zadeve EU sodeloval kot podpredsednik.

DZ je na današnji seji potrdil tudi sklep o izvolitvi Mojce Fajdiga na sodniško mesto okrožne sodnice na koprskem delovnem sodišču, v zunanjem oddelku v Novi Gorici.