Ko bo predlog omenjenega tehničnega zakona pripravljen, ga bo delovna skupina predlagala vladi v potrditev, je še napovedala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Kopač Mrakova.

Predstavniki države upokojencem dolžni opravičilo

Varuhinjo veseli stališče ministrstva, da bodo enako obravnavani tako tisti upokojenci, ki so se zaradi znižane pokojnine pritožili, kot tisti, ki se niso.

Ministrica je povedala še, da se je o problematiki že pogovarjala tudi s predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije in Zvezo združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Spomnila je, da je že v prvem odzivu na ugotovitev ustavnega sodišča dejala, da so predstavniki države dolžni opravičilo upokojencem, ki jim je zakon za uravnoteženje javnih financ na neustaven način odvzel del pokojnine.

Če bodo sredstva vračali obročno, pa bodo prosili tudi za razumevanje, pravi. »V letošnjem letu glede na obstoječe razmere 17 milijonov evrov dodatnih sredstev, ki jih je treba zagotoviti ob vseh drugih problemih, pomeni določeno težavo,« je priznala.

Pokojnine znižali okoli 26 tisoč upokojencem

Ustavno sodišče je namreč z odločbo, ki je začela veljati proti koncu marca, del zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) spoznalo za neustavnega. Gre za določbe, po katerih so se znižale pokojnine okoli 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun. Vendar pa bi poračun za nazaj po tej odločitvi pripadal le tistim, ki so se na svoje odločbe o znižanih pokojninah pritožili. Tisti, ki se niso in so njihove odločbe o znižanju pokojnin že pravnomočne, pa do poračuna za nazaj niso upravičeni, pač pa le do vrnitve na prejšnje pokojnine od odločbe ustavnega sodišča dalje.

Kopač Mrakova pa je v pogovoru že napovedala, da bodo zagotovili enako obravnavo vseh prizadetih upokojencev po Zujfu, za način pa da se bodo dogovorili v koaliciji.