Številni mladoletni dijaki, ki jih je izguba pravice do državne štipendije po »Svetlikovi« socialni zakonodaji pahnila v hudo stisko, si bodo po letu in pol naposled lahko oddahnili. Potem ko so se zaradi pomanjkanja denarja v skrajnem primeru morali nekateri celo izseliti iz dijaškega doma ali zamenjati izbrano srednjo šolo za tisto, ki je bliže njihovemu domu, bodo kmalu spet upravičeni do državnih štipendij. Te so, kot je znano, namenjene socialno najšibkejšim dijakom in študentom. Zakon o štipendiranju so poslanci sprejeli soglasno. Dijaki bodo tako lahko dobili od 35 do 95 evrov osnovne državne štipendije, kar je polovičen znesek študentske državne štipendije. Poleg tega pa bodo štipendisti lahko dobili tudi dodatke: 80 evrov mesečno dodatka za bivanje, od 17 do 40 evrov dodatka za uspeh, štipendisti s posebnimi potrebami pa bodo deležni še dodatnih 50 evrov na mesec.

Zoisove štipendije potrebujejo temeljito prenovo

Najdlje so poslanci razpravljali o novi ureditvi Zoisovih štipendij, saj zakon prinaša precej novosti. Med njimi sta hkratna pogoja za pridobitev štipendije – izjemni dosežek na določenem področju in dovolj visoka povprečna ocena. Poslanci sicer niso bili enotnega mnenja, ali naj se kot izjemni dosežki upoštevajo tudi športni uspehi ali ne. Po veljavni ureditvi se športni dosežki štejejo med izjemne dosežke, nov zakon pa jih izključuje.

Po novi zakonski ureditvi naj bi dijaki prejemali 120 evrov mesečne Zoisove štipendije ali dvakrat toliko kot zdaj (za izobraževanje doma), in 240 evrov, če šolo obiskujejo v tujini. Študentje naj bi dobili 140 evrov mesečno (doslej 90 evrov) za izobraževanje doma in 280 evrov za študij v tujini. Dodatek za bivanje bo znašal 80 evrov, dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami pa, enako kot pri državnih štipendijah, 50 evrov na mesec.

Dve štipendiji hkrati

Štipendijo v višini 100 evrov na mesec bo po novem možno dobiti tudi za deficitarne poklice, te štipendije bo razpisoval Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije.

Štipendisti bodo po novem lahko prejemali dve vrsti štipendij hkrati. Nezdružljivi bosta le kadrovska štipendija in štipendija za deficitarne poklice. pe