Kranjsko okrožno sodišče je včeraj oklicalo začetek stečajnega postopka škofjeloškega gradbenega podjetja SGP Tehnik, za stečajnega upravitelja pa imenovalo Matjaža Nanuta. V njegovi odvetniški pisarni so nam pojasnili, da se bo Nanut z razmerami v Tehniku seznanil danes. Predsednica kranjskega sodišča Janja Roblek je povedala, da je predlog za stečaj 6. januarja najprej vložila družba sama, dan pozneje pa še eden od upnikov, in sicer družba Probau.

Stečaj Tehnika je bil glede na finančne težave in zadnje dogodke pričakovan. Delavci niso dobivali plač, gradbišča so bila zaprta, dolgovi so naraščali, vložen pa je bil tudi predlog za prisilno poravnavo. 170 zaposlenih je novico sicer sprejelo z olajšanjem, saj se bodo zdaj prijavili na zavod za zaposlovanje in bodo tako upravičeni do nadomestil za brezposelne. Tehnik zaposlenim dolguje dve plači in regres, kar nekaj jih je podjetje želelo prek izrednih odpovedi odpustiti že pred novim letom. »Veliko zaposlenih bo zdaj na zavodu za zaposlovanje dočakalo pokoj. Mlajši pa bodo, upam, lahko poiskali novo zaposlitev. Sliši se absurdno, a stečaj je za številne med nami pravo olajšanje. Uradnih informacij sicer nimamo, delo na gradbiščih tako ali tako stoji že od decembra, v zadnjih treh mesecih je storilnost močno padla, niti tistih del, ki so tik pred dokončanjem, nismo uspeli zaključiti,« je povedal sindikalist Čedomir Radošević.

Finančne težave Tehnika in vse večji dolgovi so se sicer začeli že pred leti, vse skupaj pa se je nakopičilo v zadnjem letu, ko se je menjalo vodstvo podjetja, precej je bilo tudi »operacij« med lastniki. Največji lastnik je še vedno koroški podjetnik Gorazd Fale, ki včeraj ni bil dosegljiv, je pa pred kratkim za Dnevnik dejal, da je največja težava Tehnika neposluh pri bankah glede reprogramiranja posojil. Tudi direktor Tehnika Ivan Črv se včeraj na naše klice ni odzival.

Tehnik je imel že konec leta 2012 za 29 milijonov evrov finančnih obveznosti in dobrih 15 milijonov evrov dolga do dobaviteljev, te številke pa so zdaj samo še višje. Eden največjih upnikov je kamniško družinsko podjetje Alu Zorman, ki izdeluje stavbno pohištvo. S Tehnikom sodeluje že šest let, zadnjega pol leta niso dobili niti evra plačila, skupni dolg pa je narasel na milijon evrov. »Glede na to, da smo navadni upniki, bomo v stečaju prišli na vrsto zadnji, zato si praktično ne obetamo ničesar. Za podjetje z osmimi zaposlenimi, ki letno ustvari med enim in dvema milijonoma evrov prometa, stečaj Tehnika pomeni pravo katastrofo in ne vem, kako se bomo izmazali. Tehnik nas je držal s pogodbami, ki jih je vodstvo očitno podpisalo s figo v žepu,« je povedal direktor Peter Zorman. Kar nekaj upnikov je bilo včeraj tudi v Škofji Loki. Na enega od njih smo naleteli celo pred tamkajšnjo betonarno, ko se je očitno želel na lastne oči prepričati, ali je od podjetja še kaj ostalo oziroma kaj bi v zadnjem hipu lahko odnesel. Za pojasnila seveda ni bil voljan.

Največja Tehnikova gradbišča so v Izoli in Radovljici, kjer gradijo stanovanja in poslovne prostore. V Radovljici bi morali tudi knjižnico, a ta gradnja že nekaj časa stoji. Ker so stanovanja tik pred dokončanjem, so številni prepričani, da bi se v primeru, da upravitelj poskrbi za dokončanje del, v stečajno maso od prodaje stanovanj lahko nateklo kar precej denarja. Slišati je celo, da bi bilo lahko premoženja Tehnika več kot dolgov, a to bo pokazal pregled in preizkus terjatev, kar pa je naloga, ki v prihodnjih tednih čaka stečajnega upravitelja.

Tehnik je tudi izvajalec del v Planici, kjer posle že nekaj časa tako ali tako prevzema nekdanje Tehnikovo hčerinsko podjetje Gorenjc. To je, kot smo v Dnevniku razkrili v sredo, že dalj časa v rokah Draga Isajlovića, znanega lobista in svetovalca finančnega ministra Franca Križaniča še v Pahorjevi vladi. Gorenjc je doslej opravil večino poslov za Tehnik v Planici, v lasti pa ima tudi nekdanjo Tehnikovo betonarno pri Radovljici. Pričakuje se, da bo večino sicer Tehnikovih poslov zdaj prevzelo prav to radovljiško podjetje.

Prav včeraj so s kranjski kriminalisti zaradi poslovne goljufije po naših podatkih kazensko ovadili nekdanjega glavnega direktorja Tehnika Jožeta Žižka, ki je zdaj v podjetju sicer izvršni direktor za tehnično področje in komercialo. Očitno je Tehnik ovadil eden od opeharjenih podizvajalcev, šlo naj bi za gradbeno podjetje iz Kamnika, ki je sodelovalo pri gradnji prej omenjene stanovanjske soseske v Radovljici in pri prenovi bencinskega servisa v Kopru. Tehnik naj kljub pogodbi, ki jo je podpisal omenjeni direktor, ne bi plačal vseh izvedenih del in s tem kamniško podjetje oškodoval za 90 tisoč evrov, Tehnik pa je s tem pridobil nezakonito premoženjsko korist.

»Gradbena družba je sicer prikazovala, da želi terjatve, ki so nastale zaradi neplačevanja obveznosti, poravnati z enostranskimi poboti, vendar je bilo ugotovljeno, da so bili predlagani poboti neutemeljeni in brez podlage, saj je družba vedela, da glede na njeno finančno stanje obveznosti ne bo mogla poravnati ne finančno ne s kompenzacijami,« so pojasnili na kranjski policijski upravi. Na naše vprašanje, ali so v preiskavi še kakšni drugi posli Tehnika v povezavi z dobavitelji ali podizvajalci, pa je tiskovni predstavnik Bojan Kos povedal, da bi razkrivanje tovrstnih podatkov lahko škodovalo izvedbi policijske naloge. Pojasnil je lahko le, da kranjski sektor kriminalistične policije obravnava sume različnih kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in da je preiskava teh kaznivih dejanj ena od njihovih prioritet.