Vlada in Policijski sindikat Slovenije (PSS) bosta danes podpisala stavkovni sporazum, s katerim se bo, kot vse kaže, zaključila stavka, ki traja že vse od začetka leta. Po predlogu sporazuma se bodo sredstva za plače iz naslova povečanega obsega dela do konca leta zvišala za 600.000 evrov, v prihodnjem letu pa za dodatnih 1,8 milijona evrov.

Predsednik PSS Radivoj Uroševič nam je včeraj povedal, da v pogajanjih sicer niso dobili vsega, kar so zahtevali na osnovi sporazumov iz let 2010 in 2012, so pa, kot je dejal, izpogajali precej več kot konkurenčni Sindikat policistov Slovenije (SPS), ki je sporazum z vlado podpisal že maja. »Njihov sporazum je bil le potrditev sklepa vlade iz marca letos, mi pa smo zagotovili bolj prožne in enostavnejše kriterije za ugotavljanje delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela,« je dejal Uroševič. Po njegovi oceni se bo povprečna plača policista s tem dogovorom zvišala za do deset odstotkov.

Sporazum po zagotovilih tako minista Gregorja Viranta kot Uroševiča ne posega v enotni plačni sistem in enotno višino povračil stroškov in drugih prejemkov v javnem sektorju. Po Uroševičevih besedah gre namreč za sredstva posebnega projekta Akcija zagotavljanja varovanja življenja in premoženja ljudi, poleg tega pa naj bi bile odsotnosti, zaradi katerih so potrebne nadure, določene pri vsakem uporabniku posebej – teh pa je bilo v policiji menda precej več kot drugod.

Dušan Miščevič, sekretar Sindikata carinikov Slovenije (SCS), sporazuma med vlado in PSS še ni prebral. »Če gre le za kompenzacije za neizplačane nadure, je to normalno in me le čudi, da niso tega dobili že prej. Če pa so določili drugačno vrednotenje in kakšne nove dodatke, pa bi bil to poseg v kolektivno pogodbo,« je dejal Miščevič. Ob tem je opozoril, da je parcialno reševanje zapletenih razmerij v javnem sektorju vselej problematično, saj vzbuja apetite tudi pri drugih skupinah – poleg carinikov vsaj še pri vojakih, paznikih, gasilcih in medicinskih sestrah. id