SGP Tehnik je zadnjih 60 let veljal za vodilno gradbeno podjetje na Gorenjskem, še leta 2011 so poslovali z minimalnim dobičkom, lani pa so se jim prihodki znižali za tretjino, na 13 milijonov evrov. Leto so zaključili s 3,6 milijona evrov izgube, 29 milijonov evrov finančnih obveznosti in dobrimi 15 milijoni evrov dolga do dobaviteljev. Te številke so letos verjetno le še slabše, saj ima podjetje blokirane prav vse bančne račune, zaposleni pa so nazadnje dobili septembrsko plačo.

Le minimalni del oktobrske plače

Kakih 50 delavcev je že včeraj želelo podati izredne odpovedi delovnega razmerja, da bi lahko izkoristili vsaj pravice na zavodu za zaposlovanje. V pripravljenosti so bili tako na zavodu kot na Zvezi svobodnih sindikatov. A jim je uprava, ki jo zadnji mesec vodi Ivan Črv, poslala pismo, v katerem jih obvešča, da bodo predvidoma danes dobili del oktobrske plače v višini minimalne plače ter stroške prevoza in prehrane za oktober in november. O novembrski plači ničesar, pač pa v obvestilih piše še, da se bo v ponedeljek začel kolektivni dopust, ki bo trajal do tretjega januarja. Ivan Črv nam včeraj ni odgovoril na vprašanja, kako bodo ob blokiranih računih zagotovili denar za plače, kaj bo z novembrsko plačo, kaj se bo s Tehnikom zgodilo po novem letu ter kaj se bo zgodilo z odprtimi gradbišči.

»Direktor je dejal, da smo rešili osnovni problem, da pa ne ve, kako bo šlo naprej. Večina zaposlenih se nas je odločila, da potrpimo in vztrajamo, nekaj fantov pa je že dalo odpoved. Danes in jutri naj bi se delalo v Planici, a ne vem, če bo denar za beton. Žal nisem več optimist, vse kaže, da gre zgolj za kupovanje časa. Scenarij je znan in smo ga videli že drugje, končni rezultat pa tudi,« je (na)povedal sindikalist Čedomir Radošević in potrdil, da so že začeli akcijo zbiranja hrane za delavce v samskem domu, ki nimajo več za preživetje.

Lastniške in vodstvene spremembe

V tem letu so se v Tehniku dogajali silni lastniški in vodstveni premiki, glede na izjave in dejanja vpletenih pa je očitno prišlo tudi do spora med največjim lastnikom na eni ter nekdanjim direktorjem Klemenom Ferjančičem z ostalimi člani upravnega odbora na drugi strani. Ferjančič, ki je tudi član nadzornega sveta Petrola in je bil do lanskega decembra tudi nadzornik Kapitalske družbe, je Tehnik vodil od leta 2006. Letos spomladi je podjetje prešlo na enotirni sistem vodenja in Ferjančič je postal predsednik upravnega odbora. Sredi novembra pa je celoten upravni odbor odstopil, v njem je ostal le posredno večinski lastnik, koroški podjetnik Gorazd Fale. Podjetje tako vodi izvršni direktor Ivan Črv. Fale je Tehnik obvladoval prek podjetij Fagot in Tus Ko-Si, pred kratkim pa je 30-odstotni lastnik postalo nedavno ustanovljeno podjetje Viko v lasti Viljema Štifterja iz Kotelj. 40 odstotkov imata še Ko-Si in Insula, ki ju obvladuje Fale. »Res je, lastniško smo se preoblikovali tudi zato, ker sem posredno reševal lastno podjetje Fagot. Glede poslovanja in obstoja Tehnika pa sem izredno pesimističen. Tako NLB kot Gorenjska banka sta zavrnili obnovo posojil. Zaradi stalnih težav z izvršbami imamo blokirane račune. Smo še eno zadnjih gradbenih podjetij, a vztrajno spuščamo dušo. Ne vem, ali bo sploh katero preživelo to zimo,« je dejal Fale in nas napotil še na Ferjančiča, češ da je formalno še vedno predsednik upravnega odbora. »Imenovala ga je skupščina in ta ga lahko tudi razreši, a je Ferjančič ni sklical. Nekorektno je, da se zdaj skriva,« je dejal Fale. Mimogrede, glede na podatke Ajpesa je edini nadzornik (član upravnega odbora) le še Fale.

Klemen Ferjančič še ni želel komentirati stanja v Tehniku, potrdil je le, da je upravni odbor odstopil in da ga v Tehniku ni več. »Usoda Tehnika je v celoti odvisna od Faleta in njegovih obveznosti do bank,« je dejal Ferjančič.

Kdo bo gradil velikanko?

Vendar pa je od Tehnika odvisna tudi usoda ne le 170 zaposlenih, družin in številnih podizvajalcev ter dobaviteljev, ki so povečini tudi upniki, pač pa tudi dokončanje nekaterih velikih, tudi javnih naložb. Tehnik je skupaj z GH Holdnigom zgradil nove skakalnice v Planici, ta hip obnavlja letalnico. »Nekaj se še dela. Vodje gradbišč so Tehnikovi, tudi nekaj delavcev, povečini pa gre za podizvajalce. Velika večina denarja, ki smo ga doslej plačali za dela na letalnici, je šla prav podizvajalcem. Če pride do stečaja Tehnika, imamo dve možnosti. Če se ta obeta, je za nas najbolje, da pride do tega čim prej. Če bo stečajnik s podizvajalci nadaljeval gradnjo, jo lahko normalno zaključimo. Če pa bo treba prek javnega razpisa iskati novega izvajalca, se obnova letalnice lahko zelo zavleče,« je realen Jelko Gros, direktor Zavoda za šport Planica. Na Bloudkovih skakalnicah, kjer bo marca finale smučarskih skokov, morata glavna izvajalca odpraviti še nekaj pomanjkljivosti, zato je zavod zadržal sredstva v višini desetine vrednosti naložbe. Po zagotovilih Grosa tekme niso ogrožene, saj gre za manjše zadeve, sicer pa imata srednja in velika skakalnica začasno uporabno dovoljenje.

Tehnik gradi tudi velik stanovanjski kompleks Vurnikov trg v Radovljici, kjer naj bi bila tudi nova radovljiška knjižnica, ki jo občina gradi v partnerstvu s Tehnikom. Prav pogodba s Tehnikom je glede na poročilo neodvisnega podjetja zelo sporna in na nekaterih mestih nezakonita, a to tudi sedanjega vodstva občine ter občinskih svetnikov (podpisana je bila sicer še v času mandata prejšnjega župana Janka S. Stuška) ni motilo, da ne bi že pred časom vztrajali, da se z gradnjo knjižnice, za katero pa občina sploh nima dovolj denarja, nadaljuje. Trenutno je bodoča knjižnica le betonski skelet, občina pa je Tehniku za opravljena gradbena dela plačala že slab milijon. Dela tam ne potekajo.