Po tem, ko bodo stranke posredovale svoja stališča glede osnutka prenovljenega sporazuma o sodelovanju, sledijo koalicijska usklajevanja, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil Židan. Sam je optimističen, saj pričakuje, da se bodo uskladili dokaj hitro.

Židanu in Virantu je všeč nemška koalicijska pogodba

Podpredsednik SD Židan je pred sejo vlade povedal, da osnutka koalicijske pogodbe še ni videl. SD je po njegovih besedah zelo resno pripravila svoje predloge, na nek način pa kot vzgled izpostavlja koalicijsko pogodbo v Nemčiji.

Virant je osnutek koalicijske pogodbe že videl, dogovorili pa so se, da ga javno ne komentirajo, je pojasnil. Tudi njemu je všeč nemška koalicijska pogodba. Ta je obsežna, naša vlada pa bo pripravila bolj jedrnat dokument, je pojasnil.

Erjavec zaradi pokojnin s pogodbo ni povsem zadovoljen

Je pa osnutek dopolnjene koalicijske pogodbe, ki jo je pripravila PS, že komentiral Erjavec. Osnutek ni povsem v skladu s pričakovanji DeSUS, pravi. Glede pokojnin osnutek predvideva, da se vlada ne bi dotaknila tistih pokojnin, ki imajo podlago v plačanih prispevkih, medtem ko DeSUS meni, da morajo zagotoviti, ne bodo posegali v nobene pokojnine. Med pokojninami, ki ne izhajajo iz vplačanih prispevkov, so namreč prav najnižje, Erjavec je izpostavil pokojnine invalidov.

V osnutku pogodbe po Erjavčevih besedah tudi ni ničesar glede regresa za upokojence, zato pričakuje, da se bo koalicija o tem še pogovorila. Moti ga tudi v pogodbi predvidena uvedba internetnega glasovanja na parlamentarnih volitvah.

»Očitno se komentira tudi tisto, česar se ne komentira«

Na izjave koalicijskih partnerjev glede novega sporazuma o sodelovanju se je kritično odzval vodja poslanske skupine največje vladne stranke Jani Möderndorfer. »V DZ velja, da najbolj zaupni podatki postanejo javni. Tako očitno tudi v tej koaliciji velja pravilo oziroma dogovor, da se vsebine, ki se naj ne komentirajo, komentirajo,« je zapisal v sporočilu.

Möderndorfer je izhodišča za nov sporazum o sodelovanju v ponedeljek strnil v nekaj točk.

Razčistiti želijo (ne)upravičenost projekta Teš 6 in se odločiti o morebitni uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka. Po mnenju PS morajo spodbuditi razvoj novih ekonomskih modelov, pri čemer med drugim poudarjajo podjetniško zadružništvo in socialno podjetništvo, doreči pa morajo tudi prenovitev zdravstvenega sistema.

Sanacija gospodarstva, zdravstvena reforma, skrb za mlade

Priložnost za spremembo stanovanjskega trga PS vidi v neizkoriščenih stanovanjskih enotah, ki bodo s slabimi terjatvami prenesene na slabo banko. Pri tem izpostavlja tudi uvedbo stanovanjskih zadrug.

Premierka Alenka Bratušek je v nedavnem pogovoru za Delo kot tri glavne prioritete nove pogodbe izpostavila sanacijo gospodarstva, zdravstveno reformo in skrb za mlade.

DL sicer poudarja zavezo, da ne bodo več višali prispevkov in davkov ali uvajali novih, SD poudarja zavzemanje za ohranitev socialne države. DeSUS med drugim vztraja pri zavezi, da ne bo posegov v pokojnine. Vodstvo te stranke bo o izhodiščih PS za pogodbo razpravljalo prihodnji teden.

Koalicijski partnerji se ne bodo sestali danes

Pred sejo vlade je bilo sicer slišati, da naj bi se koalicijski partnerji sestali že danes, a se ne bodo, je po seji novinarjem zagotovil predsednik DL Gregor Virant.

Sejo vlade, ki se je po besedah direktorja vladnega urada za komuniciranje Boštjana Lajovica nekoliko zavlekla zaradi razprave pod točko razno, sta tako Erjavec kot Virant zapustila brez vsebinskih izjav novinarjem ali pojasnil o tem, kaj se je na sejo dogajalo.

Združevanje resornih področij

Ob koalicijski pogodbi se v javnosti omenja tudi namero združevanja nekaterih resornih področij. Po oceni Erjavca bo do sprememb težko prišlo. To bo tudi stvar dogovarjanja, a po njegovih besedah ne bo smelo vplivati na delitev resorjev znotraj koalicije. Obstoječa kombinacija resorjev je po mnenju Erjavca nekoliko ponesrečena, izpostavil je združeno okolje in kmetijstvo.

Po Erjavčevem mnenju bi bilo bolj logično združiti infrastrukturno področje in področje okolja, v gospodarski resor bi bolj sodila energetika. Potrdil je tudi, da razmišljajo o uvedbi ministrstva za razvoj.

Sredi mandata veliki organizacijski pretresi ne bi bili dobri

Ne bi želel, da izpade, da se DL iz interesnih razlogov poteguje za katerokoli področje, pravi Virant. O vsem tem se bo koalicija po njegovih besedah pogovorila in dogovorila. A sredi mandata veliki organizacijski pretresi ne bi bili dobri, ker bi se vsa ministrstva mesece ukvarjala s tem, dodaja Virant.

V javnosti so se sicer že pojavila ugibanja o tem, da bi področje energetike prenesli z infrastrukturnega ministrstva na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.