Kot je po koalicijskem vrhu poudarila premierka, o konkretnih prihodnjih korakih privatizacije oziroma prodaje državnih podjetij danes niso govorili. So se pa dogovorili, da bodo v roku največ treh mesecev pripravili strategijo upravljanja z državnim premoženjem, ki bo vključevala tudi razumno prodajo podjetij v državni lasti.

Ustavitev Teš 6 bi bila še dražja kot zaključek

Pri projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) pa bo koalicija pripravila zakon, ki bo več organom omogočal povezano delo oziroma revizijo ter forenzične preiskave. Partnerji namreč, pravi premierka, želijo ugotoviti, kaj je šlo narobe.

»Nimamo privilegija, da bi se lahko danes odločali, ali je ta projekt še možno ustaviti. Vsi podatki, ki jih imamo na mizi, kažejo, da bi bila ustavitev že dražja kot zaključek,« je povedala Bratuškova. Kot zavezo je izpostavila še, da bo treba z optimizacijo znotraj podjetij zagotoviti, da bo projekt Teš 6 na koncu deloval rentabilno in da ne bo delal izgube. »To mora biti in je naša naloga,« je bila jasna premierka.

Koalicija do sedaj delala dobro, a to ni dovolj

Po premierkinih besedah so danes vsi skupaj ugotovili, da je koalicija dosedanje delo opravila dobro. »Narejenega je bilo veliko, z dnevnega reda smo uspeli dati besede trojka, pomoč in še kaj,« je povedala in dodala, da so uspeli tudi znižati obrestne mere, ki po današnjih podatkih na slovenske obveznice znašajo celo manj kot 4,6 odstotka.

A vsi se po premierkinih besedah zavedajo tudi, da je to daleč od tega, da bi zadostovalo. Zato so v prihodnjih dveh letih za dobro države pripravljeni skupaj delati še naprej. Strinjali so se, da so njihove prioritete gospodarstvo, mladi, zdravstvo ter boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu. »Tukaj že v zadnjih desetih mesecih lahko ugotavljate, da ni več nedotakljivih, in s tem bomo nadaljevali,« je dodala Bratuškova.

Večjih organizacijskih sprememb v vladi ne bodo delali

V novo koalicijsko pogodbo so vključene zaveze, da skladno s sprejetima proračunoma za letos in prihodnje leto ne bo dodatnega dvigovanja davkov in posegov v pokojnine. Prav tako ne bo posegov v minimalno plačo, je pojasnila predsednica vlade.

»Praktično vsi« se po njenih navedbah strinjajo tudi, da za dve leti ni smiselno delati večjih organizacijskih sprememb v vladi. Sta pa predvideni dve spremembi. Del ministrstva za gospodarstvo, ki je pristojen za kohezijo, bo prešel pod okrilje predsednice vlade. Bratuškova pa je danes predlagala tudi spremembo, ki sicer še ni dogovorjena: da bi pod okrilje predsednice vlade prenesli še urad za mlade, in sicer »zaradi boljše horizontalne povezanosti in teže, ki jo moramo dati mladim«, je navedla premierka.

Povečanje kredibilnosti v svetu

Jasno je, da ima koalicija voljo, znanje in moč vztrajati do konca mandata, pa je dejal prvak SD Igor Lukšič. Tudi po njegovi oceni je koalicija doslej opravila veliko delo, na katerega so lahko ponosni, saj je »glavni rezultat povečanje kredibilnosti Slovenije v svetu, kar je najboljša popotnica za bolj konkretne naloge v prihodnjih dveh letih«. Tega dela se bodo, kot napoveduje, lotili zavzeto in odgovorno.

Po mnenju predsednika DL Gregorja Viranta Slovenija še zdaleč ni na konju, imamo pa »eno nogo že v stremenu«. »Če bomo pravilno delali naprej, imamo vse možnosti, da se zavihtimo v sedlo in se v njem stabiliziramo,« je Virant povzel po njegovem mnenju bistvo koalicijskega dogovora. Torej, da se, potem ko so pogašeni glavni požari, ustvarijo pogoji za gospodarsko rast in za to, da bodo tudi mladi ljudje zainteresirani ostajati v državi.

DeSUS zadovoljen

Virantu se zdi pomembno, da dogovor na prvo mesto postavlja konkurenčnost gospodarstva, izpostavil je tudi zavezo, da ne bodo dodatno obremenjevali državljanov z davki. Poudaril je še nadaljevanje očiščenja na področju gospodarskega kriminala. Po njegovem mnenju pa bi bilo modro v koalicijsko pogodbo umestiti večino ukrepov, ki jih za boj proti korupciji predlaga protikorupcijska komisija.

DeSUS je po besedah prvaka stranke Karla Erjavca izjemno zadovoljna z današnjimi pogovori, ker očitno ne bo namer po znižanju pokojnin. Zadovoljen je, ker bo to navedeno tudi v koalicijski pogodbi, enako pa pričakuje pa tudi glede regresa upokojencem.

O ministrih danes niso govorili

Sicer pa se Erjavec strinja z ostalimi zavezami, zlasti glede boja proti korupciji, pri čemer jih po njegovem mnenju čaka veliko dela. A prepričan je, da jim bo uspelo povrniti zaupanje ljudi v politiko, tudi s tem, da bodo tisti, ki so osiromašili Slovenijo, tudi odgovarjali.

Koalicija se danes ni pogovarjala o popolnitvi izpraznjenih ministrskih mest. A Bratuškova napoveduje, da lahko v čim krajšem času pričakujemo tudi imenovanje gospodarskega in zdravstvenega ministra.

Osnutek koalicijske pogodbe naj bi sicer partnerji v prihodnjih tednih usklajevali po posameznih področjih.