Tudi po včerajšnjem sestanku poslancev in ministrov koalicije je jasno, da bodo v koalicijski pogodbi zapisane predvsem nekatere vladne prioritete do državnozborskih volitev jeseni 2015. Te so po besedah premierke Alenke Bratušek gospodarstvo, skrb za mlade, zdravje, pravna država in v okviru tega boj proti korupciji. Da bi se vladne stranke podrobneje lotile projektov, ki bi lahko vnašali razdor v koalicijske vrste, torej ne gre verjeti. V tej luči je mogoče tudi razumeti napoved Bratuškove, da pri pripravi dogovora ne pričakuje nobenih zapletov. Po neuradnih informacijah so za zdaj v osnutku pogodbe zapisane le splošne smernice, konkretne cilje po posameznih ministrstvih pa naj bi posebne pogajalske skupine dorekle do 24. januarja.

Nekateri so se napajali iz TEŠ 6

Vladne stranke Pozitivna Slovenija (PS), Socialni demokrati (SD), DL in DeSUS naj bi v koalicijski pogodbi za prihodnji dve leti napovedale pripravo zakona, ki bo omogočal več organom povezano delovanje in revizijo, da bi ugotovili, kaj je šlo v projektu TEŠ 6 narobe. »Očitno je nekaj šlo narobe, toda vsi podatki, ki jih imamo na mizi, kažejo, da bi bila ustavitev tega projekta še dražja kot njegovo dokončanje,« je dejala Bratuškova, kar pomeni, da bo šesti blok šoštanjske termoelektrarne zgrajen do konca. Je pa premierka napovedala, da bo treba z optimizacijo zagotoviti, da ne bo ustvarjal izgube. »Ta projekt je absolutno treba nadaljevati. Kdor je bil kdaj v TEŠ oziroma v Šoštanju, je videl, da je 95-odstotno končan. Da so se iz tega projekta nekateri verjetno napajali, pa drži. A naj to čim prej ugotovijo pristojne institucije. Tisti, ki so naredili kakšne napake, naj zanje odgovarjajo,« meni tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.

Jasno je tudi, da v koalicijski pogodbi ne bo imen državnih podjetij, ki naj bi jih v prihodnje privatizirali. Tudi v še veljavni pogodbi piše zgolj: »Sprožen bo začetek postopkov razpolaganja in poskus zaključka prodaje vsaj ene večje gospodarske družbe.« Vlada je nato s posebnim dokumentom v državni zbor poslala seznam 15 podjetij, ki so naprodaj. Je pa premierka napovedala, da bodo v dveh, največ treh mesecih pripravili strategijo upravljanja državnega premoženja, ki bo vključevala tudi razumno prodajo slovenskih podjetij.

Erjavec »mišica«

Prvak DeSUS Karl Erjavec je bil po včerajšnjem pogovoru zelo zadovoljen. »Očitno ne bo nobenih teženj po znižanju pokojnin. To je za nas izjemno pomembno in vesel sem, da bo to zapisano v koalicijski pogodbi. Enako pričakujem glede regresa za upokojence, ki prejemajo do 625 evrov pokojnine,« je dejal. V PS pa ob tem pravijo, da je Erjavec ponovno po nepotrebnem napenjal mišice, saj so se o omenjenih zahtevah že dogovorili, kar je razvidno tudi iz proračunov za letos in prihodnje leto.

Glede morebitnega preoblikovanja ministrstev na včerajšnjem koalicijskem vrhu niso govorili. Bratuškova je povedala, da se za dve leti, kolikor je ostalo do konca mandata njene vlade, nima smisla lotevati velikih organizacijskih sprememb v vladi. Bodo pa del ministrstva za gospodarstvo, ki je pristojen za kohezijo, prenesli pod okrilje predsednice vlade, prav tako urad za mlade, ki je zdaj na ministrstvu, pristojnem za izobraževanje.

Premierka koalicijskih partnerjev včeraj ni seznanila z dosedanjim iskanjem manjkajočih ministrov. Na vprašanje novinarjev, ali bi privolili, da zdravstveni minister sodi v kvoto DeSUS, tudi če ga ne bi predlagala njihova stranka, pa je Erjavec odgovoril, da je to napačna matematika: »Tisti, ki računa na takšen matematični izračun, se moti.« V koalicijskih vrstah so spet glasnejše napovedi, da bi stranka upokojencev vodenje zdravstvenega resorja zamenjala z ministrstvom za Slovence v zamejstvu in po svetu.