Žerjav je na novinarski konferenci, ki se je začela ob 12. uri dejal, da sta »ravnokar s kolegom ministrom odposlala odstopni izjavi z mest ministrov. Iz te koalicije dokončno izstopa tudi SLS. Dogodki v zadnjem času so dobili dodaten pospešek, predvsem govor premiera na zboru za republiko« je dejal Žerjav in dodal, da gre za odločitev, ki je v skladu s sklepi organov stranke. Obžaluje, da se ni našla možnost, s katero bi SLS lahko ostala in sodelovala v koaliciji.

Vračamo se v opozicijo

»SLS se vrača v opozicijo, kjer bomo delovali kot konstruktivni člen. Opozicija po moji oceni pomeni nastavljanje ogledala koaliciji,« je zaključil Žerjav.

Bogovič je nadaljeval, da se »SLS kot stranka, ki ne prisega na blokovske opredelitve, vrača v opozicijo. Naredili bomo vse kar je potrebno dobrega za republiko slovenijo.«

Žerjav je priznal, da je znotraj stranke prišlo tudi do nesoglasij in razočaranj. »Bili smo dosledni in načelni, marsikomu pa kakšna poteza ni bila vseč. Med drugim smo zahtevali tudi to, da ljudje preprosto ne morejo sedeti na dveh stolih.«

Žerjav dodaja, da tudi rezultati javnomnenjske ankete kažejo, da je vodstvo stranko peljalo dobro. Rezultati so tu. Tudi je tudi eden od kamenčkov, da se sam kot predsednik umikam.« Obžaluje pa, da so njegovo delo obremenjevale zadeve, ki so bile, tako Žerjav, nepotrebne in niso vodile k rešitvam, ki jih država potrebuje. »Zaradi okolja, ki si ga je zgradila slovenska politika in ki je nevzdržno, je prva naloga politike, da vzpostavi normalne pogoje za svoje delovanje.«

Kjer so manipulacije, ne more biti sodelovanja

»Z načinom, ki smo mu priča v zadnjih tednih in mesecih, z manipulacijami in lažmi, sodelovanja med ostalimi strankami ne more biti. Ne glede na to kje sediš, v opoziciji ali koaliciji,« je kritičen Žerjav, ki dodaja, da ima še veliko idej ki pa jih očitno ne bo mogoče realizirati. Bogovič dodaja, da se je na mestu, ki ga sedaj zapušča kar najbolj potrudi. »Na ministrstvu smo se uspešno pripravili na novo finančno perspektivo. Na področju okolja pa se bodo ljudje morali naučiti tudi poslušati, ne samo govoriti in imeti vsak svoj prav.«

Ob tem v SLS obžalujejo, da se ni našla možnost, v kateri bi bili pripravljeni sodelovati, torej da bi se premier v obstoječi sestavi vlade "preprosto zamenjal", je dejal Žerjav. Ponovil je, da SLS v morebitni novi vladi ne bo sodelovala in se vrača v opozicijo, kjer bo njen konstruktivni člen.

Ostajata le še SDS in NSi

V vladi Janeza Janše bodo tako ostali le še ministri iz vrst SDS in NSi. Skupaj s premierom jih je sedem, kar po mnenju pravnih strokovnjakov še zadošča za sklepčnost vlade. V SLS ocenjujejo, da bi bilo v tem času modro oblikovati tehnično vlado z zelo jasnim mandatom, ki bi bil tako časovno kot vsebinsko dorečen in bi vodil tudi k predčasnim volitvam.

V SLS so sicer že napovedali, da bodo podprli vse aktivnosti, ki bodo vodile do predčasnih volitev. Vendar pa bodo o podpori nezaupnici Janševi vladi še razmislili, zlasti z vidika ocene, ali gre za korak k predčasnim volitvam, je v petek dejal podpredsednik SLS Bogovič.

Poslanci PS so v petek vložili konstruktivno nezaupnico Janševi vladi, za mandatarko pa predlagajo Alenko Bratušek. O nezaupnici bodo poslanci predvidoma glasovali v sredo na izredni seji, o sklicu seje pa bo v torek odločil kolegij predsednika DZ. Na sredini izredni seji naj bi DZ odločal tudi o predlogu poslancev SD, da za predsednika DZ izvoli vodjo poslancev SD Janka Vebra.

Bratuškova se je že v petek sestala s poslanskimi skupinami DL, SD in DeSUS. Potencialne partnerice nove vlade so se že načeloma dogovorile za nekatere organizacijske spremembe v vladi, ki jo oblikujejo. V teh dneh se tako nadaljujejo usklajevanja PS, SD, DL in DeSUS glede programskih izhodišč nove koalicije in tudi sestave vlade.