Blizu kompromisa, a še brez dogovora

Erjavec je po sestanku predsednikov strank in poslanskih skupin koalicije dejal, da se glede zakona o davku na nepremičnine v koaliciji še dogovarjajo, da so sicer blizu kompromisa, a stvari še niso dokončno dorečene.

»Moram reči, da iščemo kompromisno rešitev, glede na to, da je od tega zakona odvisno, kako bosta nadaljevali koalicija in vlada. Zavedamo se, da vlada ne sme pasti v teh okoliščinah, saj nas čaka še veliko nalog,« je izpostavil.

DeSUS si želi zaščititi tiste, ki so socialno najbolj ogrožen

Kot je pojasnil, je bilo danes podanih kar nekaj predlogov, čeprav o konkretnih številkah ni želel govoriti. Bo pa v torek seja IO DeSUS, na kateri bodo »nadaljevali razpravo o tem, kaj je tisto, kar lahko DeSUS podpre«. Dodal je, da si želi DeSUS zaščititi tiste, ki so socialno najbolj ogroženi.

Po za zdaj znanem predlogu DeSUS bi se v letu 2014 davek odmeril v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti.

Politična stabilnost

Möderndorfer je danes pojasnil, da gre pri rešitvi, o kateri so govorili danes, za postopno uveljavitev davka, a na drugačen način, kot so ga sprva predlagali v DeSUS. Spomnil je, da je sicer postopno uveljavitev davka vlada že predlagala, sedaj gre le za drugačen razrez.

Sam verjame v politično stabilnost in da bodo v koaliciji dosegli dogovor. Na vprašanje, kaj ponuja DeSUS, pa je odgovoril, da tu ne »gre za neko klasično trgovino, temveč za navaden dogovor«. O konkretnih številkah ni želel govoriti, saj bodo te predstavili, ko bodo stranke imele skupni imenovalec.

Lukšič: Slovenija potrebuje trdno in močno vlado

Tudi prvak SD Igor Lukšič je poudaril, da je vsem jasno, da Slovenija potrebuje trdno in močno vlado in da za to potrebuje zakon o davku na nepremičnine. O tem se bo, kot pravi Lukšič, DeSUS v torek tudi odločal.

Lukšič je v izjavi novinarjem na vprašanje, ali je po njegovem mnenju politična kriza mimo, še ocenil, da je sploh ni bilo. Napetosti pa bodo po njegovih besedah vse, dokler ne bosta zakon o davku na nepremičnine in proračun izglasovana v DZ.

Virant: Kompromis se bo našel

Prvak DL Gregor Virant je po kolegiju ocenil le, da se bo našel kompromis glede nepremičninskega davka. Je pa še enkrat poudaril pomen neusmiljenega dela Davčne uprave RS (Durs) na področju sive ekonomije. Če bo Durs tako nadaljeval, bodo davčne stopnje po Virantovih ocenah lahko začeli tudi zniževati.

Izvršni odbor DeSUS naj bi se o nepremičninskemu davku ponovno odločal v torek zjutraj.