Kdor bo manj potratno ogreval svoje stanovanje, bo tudi manj plačal, saj se bodo stroški ogrevanja obračunavali bolj pravično – po dejanski porabi. To je bila obljuba snovalcev zakonodaje, s katero je 1. oktobra 2011 vgradnja delilnikov stroškov toplote v večstanovanjskih stavbah postala obvezna. Toda nekateri lahko o pravični delitvi stroškov le sanjajo; zanje je mila zima edino, kar jih loči od absurdno visokih računov za ogrevanje.

Poglejmo na primeru stanovalcev bloka na Vojkovi cesti 2 v Ljubljani. Dva samooklicana strokovnjaka (en stanovalec in upravnikova strokovna delavka, po poklicu trgovka) sta povozila strokovni predlog ponudnika delilnikov in sama določila razmerje med fiksnim in variabilnim delom stroškov za ogrevanje ter korekcijske faktorje za posamezna stanovanja. »Ker 99,99 odstotka etažnih lastnikov o povsem tehničnih parametrih nima pojma, hkrati pa so zaupali upravniku, so predlog potrdili,« pripoveduje naš sogovornik iz nadzornega odbora stanovalcev, ki ni želel biti imenovan. Ob tem je še opozoril, da si njihov vhod z okoli 12 lastniki deli toplotno postajo z vhodom Vojkova cesta 4, kjer je etažnih lastnikov okoli 50 in ti so jih preglasovali. Slaba polovica njihovih stanovanj ima namreč vmesno lego, zato so jim tako nastavljeni stroški ogrevanja pisani na kožo.

Proti krivični delitvi brez moči

»Imate srečo, da ni mrzle zime,« je bil edini komentar energetskega strokovnjaka, ki je za nadzorni odbor preveril sprejete parametre. »Že po dveh mrzlih tednih s temperaturo okoli nič stopinj Celzija bi za 20 oziroma 21 stopinj v stanovanjih na izpostavljeni legi stroški za ogrevanje prebili vsakršno sprejemljivo mejo.« Faktorje, ki jih je predlagal ponudnik delilnikov, sta namreč tako imenovana strokovnjaka znižala za več kot polovico ali pa kar izbrisala, kar je izjemno povečalo račune za ogrevanje izpostavljenih stanovanj. Kot je znano, omenjeni parametri služijo delnemu izravnavanju razlik med stanovanji, saj morajo v izpostavljenih stanovanjih zaradi toplotnih izgub skozi zunanje stene za enako temperaturo zraka bolj odpirati radiatorje. Vmesna stanovanja pred toplotnimi izgubami ščitijo prav izpostavljena stanovanja, hkrati pa se vmesna stanovanja še avtomatično grejejo preko ogrevalnih cevi, ki tečejo po stenah blokov.

Toda osmoljeni stanovalci ne morejo storiti nič. Inšpekcijske službe ne morejo ukrepati, saj po predpisih parametre delitve stroškov za ogrevanje določijo stanovalci sami z večino glasov. Tudi na ponovno določitev bolj pravičnih parametrov nezadovoljni lastniki ne morejo računati, saj je tistih, ki jim je sprejeta delitev stroškov v prid, preveč.

»Gre za zlorabo oziroma napako v pravilniku, zato je prav določanje parametrov najbolj problematično pri tej delitvi stroškov ogrevanja po dejanski porabi,« ocenjuje tudi energetski strokovnjak Matjaž Malovrh, ki meni, da je nepravičnega obračunavanja stroškov ogrevanja veliko, vsekakor več kot 10 odstotkov. Kot pravi, bi moral parametre določiti izvajalec delitve, stanovalcem bi bila dana le možnost izbirati med tremi načini, kako jih določiti: glede na projektno dokumentacijo stavbe, glede na izkušnje v drugih primerljivih objektih ali z naročilom toplotnega izračuna za stavbo. »Zdaj pa faktorje potrjujejo stanovalci in tako si tisti, ki malo bolje vedo, za kaj gre, lahko prilastijo malo boljše bonitete. Pri tem spet veliko vlogo igra dejstvo, da mnogi stanovalci sploh ne sodelujejo pri upravljanju stavb in tako učinke tega, kar so podpisali oziroma kar so sprejeli drugi stanovalci, opazijo šele na položnicah. Toda ko so faktorji enkrat določeni, se jih praktično ne da več spreminjati, saj z delitvijo zadovoljni etažni lastniki ne bodo privolili v večje račune,« pojasnjuje Malovrh.

Ministrstvo problema ne vidi

Tako kot prebivalci Vojkove ceste tudi Malovrh meni, da bi bilo treba takšna pravila igre spremeniti in nalogo določanja parametrov za delitev stroškov ogrevanja dodeliti strokovnjakom. Toda na ministrstvu za infrastrukturo in prostor spremembe predpisov ne predvidevajo. »Če lastniki niso zadovoljni s korekcijskimi faktorji, ki so bili določeni na podlagi vrednosti pridobljenih v praksi na primerljivih stavbah, se lahko odločijo za natančen izračun korekcijskih faktorjev, določenih na osnovi toplotnih izgub posameznih delov stavbe. Takšen izračun lahko izvede za to usposobljen strokovnjak, odločitev o uporabi tako določenih korekcijskih faktorjev pa sprejmejo lastniki,« so na ministrstvu popolnoma prezrli pravi problem.