"V koraku naših štirih mestnih svetnikov in svetnic naj preostali mestni svet prepozna zgled in na ponedeljkovi seji mestnega sveta izkoristi eno zadnjih priložnosti, da gre," je na današnji novinarski konferenci v Mariboru povedal Frangež. Po njegovih besedah je izgovarjanje na nujnost sprejetja mestnega proračuna neutemeljeno, saj med drugim obstaja institut začasnega financiranja. "Edini realni korak, da se razmere umirijo, je odstop mestnega sveta in hkratnost volitev župana in mestnega sveta," je prepričan.

Če ne bodo odstopili, bo nastala absurdna situacija

Če ne bodo takoj odstopili tudi ostali mestni svetniki, bo po njegovem nastala "absurdna situacija", ko bodo Mariborčani marca poleg župana volili tudi štiri mestne svetnike, katerih položaje so izpraznili predstavniki SD. Zamenjali bodo torej tiste mestne svetnike, ki so vse od leta 2006 opozarjali na nepravilnosti, medtem ko bodo tisti, ki so vsa ta leta podpirali politiko župana Franca Kanglerja, ostali na položajih, je pojasnil Frangež. Med drugim je izpostavil predstavnike SDS, ki je bila del Kanglerjeve koalicije.

Klientelistična elita mora iti

"Klientelistična elita mora iti," je poudaril tudi predsednik sveta stranke SD v Mariboru Metod Dolinšek. Pojasnil je, da se je mestni proračun v Mariboru vedno sprejemal marca ali še kasneje, zato je bolje, da ga sprejme mestni svet v novi sestavi, saj bo imel takrat večjo legitimnost. Neutemeljeni so po njegovih trditvah tudi izgovori, da je v primeru razpustitve mestnega sveta ogroženo črpanje evropskih sredstev. Če bi se res tako mudilo, bi bila razprava o proračunu že na ponedeljkovi seji, pa je ni, je dodal.

Glede kandidata za župana so v SD še skrivnostni, saj "postopki v stranki še tečejo". "Vsekakor pa se pojavlja ime, ki je močno," je povedal Dolinšek. Neuradno se kot kandidata omenja Frangeža, ki je danes povedal le, da je sam "še vedno ena od možnosti".

Odstopilo sedem od 45 svetnikov

Doslej je iz mariborskega mestnega sveta odstopilo sedem od skupno 45 svetnikov. Poleg Antona Gačnika, Damjane Karlo, Mateja Žmavca in Danice Gerbec iz SD so to storili še Srečko Zorko iz SLS, Tomaž Orešič iz LDS in samostojna svetnica Janja Vidmar (ob izvolitvi Zares).

Medtem ko v SD po navedbah Dolinška nihče od ostalih kandidatov na volilni listi SD ne želi zasesti izpraznjenih stolčkov, se je sedež Vidmarjeve že zapolnil. Iz mariborske Zares so danes sporočili, da je Vidmarjevo nadomestila Mirjana Stiplovšek Gorza.

Nadomestne volitve

Slednja je po volitvah izstopila iz Zaresa, zato se z njeno potezo v stranki ne strinjajo. "Ker ni več članica stranke, na katere listi je kandidirala, iz etičnih razlogov ne bi smela sprejeti mandata, čeprav ji zakon to dovoljuje. Ocenjujemo, da takšno ravnanje samo še povečuje krizo institucionalne politike v Mariboru," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik mestnega odbora Zares Rajko Tement.

Zakon o lokalnih volitvah določa, da če preneha mandat članu občinskega sveta, ga nadomesti naslednji na listi stranke na zadnjih volitvah. Če noben kandidat s te liste ne sprejme funkcije, se opravijo nadomestne volitve. Na nadomestnih volitvah se član občinskega sveta izvoli za čas do izteka mandatne dobe občinskega sveta, v mariborskem primeru torej do jeseni 2014.