Komisija za preprečevanje korupcije je postopek ugotavljanja premoženja prvaka SDS Janeza Janše lani jeseni želela razširiti tudi na njegovo soprogo Urško Bačovnik Janša in brata Rajka Janšo, a so ji to preprečile zakonske omejitve.

To je razvidno iz dobro uro dolgega posnetka zaslišanja Janše, ki ga je komisija za preprečevanje korupcije opravila septembra lani, objavila pa včeraj. »Obstaja verjetnost, da bo postopek razširjen še na vašo ženo in brata,« je tako Janši ob zaključku pogovora dejal predsednik komisije Goran Klemenčič. Že pred tem je ugotovil, da »iz prometa na (Janševem, op. p.) tekočem računu ni mogoče zaznati življenjskih stroškov«.

Urško Bačovnik Janša je sicer v postopek (ne)hote potisnil prav Janez Janša. Soprogo oziroma njen račun je namreč omenil kot plačnika večjega dela stroškov njunega gospodinjstva: potovanj v tujino, računov za življenjske stroške, zavarovanja za nov avtomobil volvo XC 70... Komisija je naknadno ugotovila, da je soproga Janši prispevala tudi večjo vsoto (32.000 evrov) za nakup njegove polovice stanovanja na Mesarski cesti. Kot je znano, je Urška Bačovnik Janša zdravnica, zaposlena v celjski bolnišnici, Janša pa je pred zadnjimi državnozborskimi volitvami razkril, da njena neto plača znaša 1800 evrov. Komisiji pa je Janša zagotovil, da soproga z izjemo polovice stanovanja na Mesarski cesti v Ljubljani, za katero odplačuje 145.000 evrov posojila, drugega večjega premoženja in prihrankov (z izjemo denarja, ki ga je prejela ob poroki) nima.

Rajko Janša še vedno pod drobnogledom komisije

Še pogosteje je Janša »posloval« z bratom. Klemenčiču je razkril, da mu je Rajko Janša »mogoče posodil« 21.000 evrov za nakup avtomobila marca 2007, torej kmalu po tem, ko so v Slovenijo začeli prihajati prvi obroki podkupnin v zadevi Patria. Dodatnih 15.000 evrov je Rajko Janša za brata »založil« pri nakupu stanovanja na Mesarski, še dobrih 12.000 evrov pa naj bi mu »posodil« za plačevanje sodnih taks. Skupno torej okoli 48.000 evrov.

A kot je razbrati iz končnega poročila, ki ga je komisija objavila januarja, postopka kljub temu ni razširila. Razlog: zakonske omejitve. To bi lahko storila le, če bi sumila, da Janša premoženje pred komisijo »umika« v last svojih družinskih članov.

Ob tem velja spomniti, da komisija že od lani ločeno preiskuje dva večja posla Rajka Janše. Šlo je za prodaji dveh podjetij za dobavo poslovnih daril državnim družbam. Podjetje Promart Design je tako leta 2007 prodal luksemburški družbi, domnevno v lasti Francija Zavrla, pri čemer so posel vzeli pod drobnogled tudi finski preiskovalci v zadevi Patria. Pet let kasneje (tudi takrat je vlado vodil Janez Janša) pa je novega lastnika dobilo tudi podjetje Atacama. Tega je kupil kar Promart Design. Za obe podjetji je Rajko Janša skupaj iztržil 2,35 milijona evrov.

»Včasih mi posodi kakšne manjše vsote,« je transakcije z bratovega na njegov račun komisiji opisal Janez Janša. Na Klemenčičevo vprašanje, ali sta posel uredila s pogodbo, pa je odgovoril: »Mislim, da sva (jo, op. p.) napisala. Po bratsko to ne gre.« Omenjene pogodbe Janša po dostopnih podatkih nikoli ni predložil komisiji.

Janša se »ni spomnil«, od kod mu 50.000 evrov

Kot je znano, je komisija v poročilu, ki ga je objavila januarja letos, opozorila, da se je Janši premoženje glede na uradno znane dohodke od leta 2004 nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov. Samo zaslišanje pa je razkrilo številne luknje v Janševem zagovoru, ki jih je izdajal tudi njegov vedno bolj zamolkli in mestoma celo tresoči se glas proti koncu pogovora.

Za dva priliva v skupni višini več kot 50.000 evrov, kar je enako dobri šestini vseh njegovih uradnih prihodkov med letoma 2004 in 2012 (287.291 evrov), tako Janša ni vedel, kdo mu jih je nakazal. Gre za polog v višini 33.000 evrov, ki ga je prejel marca 2005 pred nakupom stanovanja od Imosa na Komenskega ulici v Ljubljani (sprva je dejal, da »se tega ne spomni«, kasneje je komisiji pojasnil, da je šlo za očetovo dediščino), in že omenjeno, 21.000 evrov vredno gotovinsko nakazilo, ki naj bi ga »mogoče prejel« od Rajka Janše. Prav tako se ni spomnil, na kakšen način je financiral 40.000 evrov vreden nakup avtomobila, in kdo natančno mu je poravnal za skoraj 20.000 evrov sodnih taks. Dejal je le, da jih je v zadevah, ki so bile povezane s stranko, plačala SDS.

Vprašanje brez odgovora: Ste bili na Finskem?

Kot zanimivost velja omeniti, da Janša komisiji prav tako ni odgovoril na vprašanje, ali je bil na Finskem. Mladina je sicer poročala, da je Janša tja na enodnevni delovni obisk k predsedniku finske vlade Mattiju Vanhanenu potoval novembra 2006, kar je sovpadalo s pogajanji o nakupu oklepnikov in domnevnimi dogovori o delitvi podkupnin med vpletenimi, zato naj bi Janševe tamkajšnje aktivnosti zanimale tudi finske preiskovalce. Med prihodki pa je Janša poudaril, da je honorar od prodaje 17.000 izvodov Okopov dobival še do leta 2001, v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja pa je prodal še 65.000 izvodov Premikov.

Posnetek zaslišanja je sicer dokončno ovrgel Janšev argument, da očitkov komisije ni smel ali mogel pojasniti še pred objavo končnega poročila. Klemenčič ga je namreč večkrat prosil, naj manjkajoča pojasnila dostavi pisno in po potrebi podkrepi z listinsko dokumentacijo, pri čemer je izrazil tudi razumevanje do dela, ki ga opravlja kot predsednik vlade.