Jurša je danes povedal, da je ministru za finance Urošu Čuferju že na četrtkovem koalicijskem vrhu povedal, da njegove trditve o (ne)prispevanju upokojencev k uravnoteženju javnih financ niso točne.

Minister za finance je namreč v odzivu na priporočila Bruslja med drugim že napovedal nadaljnje varčevalne ukrepe. Vztraja tudi, da je čas za pogovor o tem, da bi k delitvi bremena krize prispevali tudi upokojenci.

Po besedah Jurše bodo razprave na to temo potekale te dni. A ob tem upa, da bo v koaliciji prevladal razum in v pokojnine ne bodo posegali. "Ne bomo pristali na to, da bi se ljudem, ki živijo na pragu revščine, pokojnine še zmanjševale," je bil jasen Jurša.

Spomnil je, da upokojenci že dve leti ne usklajujejo pokojnin s plačami, upokojenci, ki imajo nad 622 evrov pokojnine, pa so brez letnega dodatka. Vsi upokojenci, ki so imeli nizke pokojnine, so izgubili tudi varstveni dodatek.

Stari ljudje so po mnenju Jurše sicer navajeni živeti skromno, a si "družba ne sme dovoliti, da bi živeli na pragu čiste revščine". Spomnil je, da na pragu revščine že sedaj živi okoli 206.000 upokojencev.

Jurša tako ocenjuje, da upokojencem ne gre več ničesar vzeti. Tudi dodatkov ne, saj jih po njegovih besedah sedaj prejemajo najrevnejši upokojenci. Če bi DeSUS vsaj malo popustil, kar je predmet širše razprave v stranki, pa bi kvečjemu pristali na nižanje najvišjih pokojnin, je povedal vodja poslancev DeSUS.

Obenem je spomnil, da je to naredila že vlada Janeza Janše, vendar je ustavno sodišče ta ukrep razveljavilo.

Kot je še posvaril Jurša, se mora vlada reševanja krize lotiti tako, da "bika primejo za roge", torej, da vzamejo zlasti tistim, ki si "abnormno delijo sredstva v državnih in drugih podjetjih".