Mussomeli, ki bo odšel takoj, ko pride v državo nov ameriški veleposlanik, je mandat v Sloveniji opisal kot »nepričakovano čudovitega«. »Nisem si mislil, da bom tako užival. Ne želim biti čustven, a mislim, da bo moja družina doživela šok, potem ko smo tu tako dolgo udobno živeli, da je že postalo dom za nas. ZDA bodo tujina, ko se bomo vrnili,« je povedal.

Na vprašanje, v kakšnem spominu meni, da ga bo ohranila Slovenija, se je smejal: »No, če se Slovenci ne strinjajo o ničemer, potem najbrž tudi o meni ne bo splošnega stališča. Mislim, da si bo marsikdo oddahnil, ko bom odšel, drugi pa, če me že ne bodo pogrešali, bodo moj čas ocenjevali kot zanimivo obdobje. A mislim, da se veleposlanikov nihče ne spominja.«

V treh letih se je Slovenija precej spremenila

V treh letih, odkar je tu, se je Slovenija po njegovem mnenju precej spremenila. »Ponekod na boljše, drugod na slabše. Slabše je, da se je okrepil pesimizem. Ljudje so precej bolj nezaupljivi do vlade in nasičeni,« razmišlja Mussomeli. Boljše se mu zdi, da so zdaj ljudje bolj pripravljeni sprejemati pragmatične rešitve. »Novi vladi je uspelo narediti spremembe, ki so bile pred dvema letoma nemogoče - reforma referendumske zakonodaje, ustanovitev slabe banke, pokojninska reforma ... Zadeve, ki bi jih pravzaprav morali sprejeti že, ko sem prišel in bi bila Slovenija uspešnejša in stabilnejša, ste zdaj sprejeli praktično brez truda. Kriza je tako nekatere zadeve poslabšala, na drugi strani pa je naredila ljudi prožnejše in odprte za rešitve,« je pvoedal.

Za enega svojih velikih porazov ima dejstvo, da mu v Slovenijo ni uspelo pripeljati nobenega velikega ameriškega investitorja. »Krivda je deljena. Zamenjava treh vlad v treh letih zagotovo ni pomagala. Če bi že vlada Boruta Pahorja začela privatizacijo, bi verjetno imeli velik ameriški interes. A v Sloveniji je bilo veliko praznega teka. Stvari se niso spremenile dovolj, da bi jo tuji investitorji, vsaj ameriški, vzeli resno,« je povedal in dodal, da ameriška podjetja v Sloveniji najbolj moti birokracija.

»Dober ugled Slovenije ni bil uničen čez noč«

Meni, da se bodo stvari spremenile zdaj, ko ima sedanja vlada seznam 15 podjetij za privatizacijo. »Večina jih sicer ni vredna veliko in ne bo dosti zanimanja, nekaj pa. To pa bi lahko bil katalizator, ki bi Slovenijo naredil privlačno za vlagatelje. Tako kot se širijo slabe novice, se tudi dobre. A potreben bo čas. Tudi dober ugled Slovenije ni bil uničen čez noč. Potrebnih je bilo več let frustracij,« je prepričan.

V politiki pa so po njegovem velika slabost sistema osebna sovraštva. »Ne gre le za to, da se ne strinjate glede politike, gospodarske in politične filozofije, ampak da prekleto ne marate osebe na drugi strani. In zaradi tega je dialog težji. Raven napadalnosti levice na desnico in desnice na levico je ... kaj takega v ZDA ni bilo že vsaj sto let,« je oster. Dodaja, da slovenska politična elita ne bi smela biti presenečena, da jim ljudje ne zaupajo. »Zakaj bi jim Slovenci zaupali in z njimi lepo ravnali, če sami s sabo ne ravnajo dobro? Če se vseskozi podlo napadajo? Ne morete pričakovati, da bodo ljudje spoštljivi do vas, če z drugimi ravnate tako slabo. Če bi bili malo manj prepirljivi, bi bilo zelo dobro. Velja to tako za levico kot desnico,« je še opozoril.

Patria bo prelomnica za slovensko sodstvo

Glede obsodbe v aferi Patria meni, da »v klasičnem smislu, kot pod nacisti ali komunisti«, ni mogoče, da bi v Sloveniji prišlo do montiranega procesa. »V bolj subtilnem smislu, da bi bil neki sodnik, ali pa celo senat sodnikov, pod določenim vplivom ali pritiskom, pa zagotovo. Zato ko govorim o aferi Patria, poudarjam, da na preizkušnji niso le obtoženi, ampak celoten slovenski pravosodni sistem,« je še povedal. Poudaril je, da bo končni razplet v primeru Patria prelomnica za slovensko sodstvo.

Dotaknil se je tudi razkritij Edwarda Snowdena. »Ne želim braniti vsega, kar naj bi se dogajalo, vendar je preprosto zbiranje podatkov in oblikovanje vzorcev majhna cena za to, da lahko odkriješ novi 11. september,« je dejal in poudaril, da sam ni imel pojma o teh zadevah in da misli, da se v Sloveniji kaj takega sploh ni dogajalo.

Bil je tudi kritičen do medijev v Sloveniji, je pa po njegovem mnenju zdaj čutiti več objektivnosti in odprtosti medijev kot pred tremi leti. »Poročanja so globlja, komentarji so precej bolj raznovrstni in ne več tako enotni. Pred tremi leti so bili vsi slovenski mediji tako pristranski za levico kot naš Fox za ameriško desnico,« je povedal.

Ob koncu intervjuja je dejal, da se bosta z ženo še vrnila na obisk, »če me boste seveda spustili čez mejo«.