Nujni ključni ukrepi

Jazbec je v pogovoru za Sobotno prilogo opozoril, da so v prihodnjih tednih nujni ključni ukrepi. "Če nam to v prihodnjih tednih uspe - predvsem z vidika prepričevanja mednarodnih trgov, tako da bi nam padla obrestna mera, po kateri se lahko zadolžujemo -, lahko sami napravimo nadaljnje korake pri reševanju slovenskega gospodarstva. Če nam v prihodnjih tednih tega ne bo uspelo narediti, bomo verjetno morali zaprositi za pomoč," je bil jasen guverner.

Ob tem je poudaril, da nihče ne pritiska na Slovenijo. "Evropska komisija in Evropska centralna banka ne želita še ene države v programu. Je pa res, da če mi ne bomo izpolnili zahtevanih meril, ki nam omogočajo cenejše zadolževanje, bomo prišli v položaj, ko bomo morali zaprositi za pomoč. Te pomoči pa nam nihče ne vsiljuje," je dejal in spomnil, da smo zavestno prevzeli evro in se s tem zavezali pravilom območja evra. "Če kdo pri nas misli, da lahko izigramo te postopke, se moti," je povedal.

In kako Jazbec vidi slovenski bančni sistem? "Intuitivno lahko odgovorim, da bo na koncu tega procesa v Sloveniji manj bank, ker bomo očitno morali prekiniti z logiko 'slovenske banke za slovenska podjetja'," je dejal in menil, da bo v prihodnjih mesecih zelo hitro prišlo do premikov v slovenskem bančnem prostoru.

"Pri njih bodo ključno vlogo igrali učinkovitost čiščenja bilanc državnih bank prek Družbe za upravljanje terjatev bank in konsolidacijski procesi v sredini bančnega spektra, kjer veliko vlogo igrajo že prisotne tuje banke. A računati na to, da bodo tujci na veliko drli v Slovenijo, ne kaže," je povedal guverner.

Scenarij za t. i. slabo banko

Glede scenarija za t. i. slabo banko je dejal, da so izpogajali zgolj možnost, da se slabe terjatve iz Nove Ljubljanske banke (NLB) nanjo prenesejo oktobra. "Ali bo ta možnost izkoriščena ali ne, je predvsem odvisno od tega, kako bodo v prihodnjih dneh potekala pogajanja v zvezi z novim proračunom in paketom ukrepov, ki jih pripravlja vlada. Potem bo jasno, ali bomo začeli s prenosom slabih terjatev oktobra ali bomo počakali," je dejal in dodal, da je ta odločitev na strani vlade.

Zagotovil je, da so NLB, Nova Kreditna banka Maribor in Abanka Vipa v nasprotju s Factor banko in Probanko likvidne in solventne. Ponovil je, da so v primeru nadzorovane likvidacije omenjenih dveh bank izbrali edino pravo rešitev, in ocenil, da bo od dobre milijarde evrov vrednega državnega poroštva za Factor banko in Probanko "končni davkoplačevalski strošek za obe banki 400 milijonov evrov".

Jazbec je prepričan, da smo v Sloveniji dosegli zgornjo točko obremenitve posameznikov in gospodarstva. "Ključno se mi zdi, da se nihče ne ukvarja z ukrepi za oživitev gospodarstva. Z gospodarsko rastjo odplačujete dolgove in zmanjšujete to breme. Pri nas pa bruto domači proizvod še kar pada," je dejal.