Kot je v izjavi poudaril Janša, "ne smemo dopustiti, da naše notranje razprtije in neodgovorno, nepremišljeno ter preračunljivo politikantstvo ponovno razmajejo dobro postavljene temelje". Po njegovih besedah mora Slovenija nadaljevati z izvajanjem sprejetih reform, saj lahko le te zagotovijo večjo konkurenčnost in vzdržno blaginjo na dolgi rok.

"Situacija, v kateri je bila Slovenija ob nastopu našega mandata, je bila veliko slabša od naših pričakovanj. Večina ključnih gonilnih osi razvoja Slovenije je bilo dodobra polomljenih. Mehanizmi pravne države niso in še vedno ne delujejo zadovoljivo," opozarja Janša. Po njegovih besedah je vlada prvi ukrep naredila pri sebi.

Z zmanjšanjem števila ministrstev, vladnih služb, organov v sestavi, z ukinitvijo številnih delovnih teles in uradov, tudi v tujini, je postal državni aparat vitkejši in cenejši, pojasnjuje Janša. Dodaja, da je ob koncu leta 2012 državna uprava štela 1000 uslužbencev manj kot na začetku leta, masa bruto plač v septembru 2012 pa se je v primerjavi z majem 2012 zmanjšala za 18 milijonov evrov.

Po Janševih besedah je vlada v manj kot pol leta pripravila celovit in pregleden sistem zakonov, s katerimi je vzpostavila institucionalni okvir za sanacijo gospodarstva. "Z zakonom za uravnoteženje javnih financ smo sistematično zajezili prekomerno in neučinkovito porabo izposojenega denarja. Po do sedaj znanih podatkih se je zaradi sprejetih ukrepov primanjkljaj sektorja države znižal za 2,8 odstotnih točk glede na leto 2011," je navedel.

Vlada je, tako Janša, s tremi paketi ukrepov za spodbujanje gospodarstva, ki vsebujejo 89 ukrepov in 200 konkretnih vzpodbud, naredila pomembne korake k izboljšanju privlačnosti ekonomskega okolja, "s čimer je bil naložbenikom dan jasen znak, da vlada podpira družbo razvoja in znanja". Ob tem premier opozarja tudi na pomen zakona o slovenskem državnem holdingu, zakona, ki ureja ukrepe za krepitev stabilnosti bank, in sprejete pokojninske reforme.

"S sprejetima proračunoma za leti 2013 in 2014 smo podprli investicije v povezavi z učinkovitim črpanjem sredstev iz skladov EU," poudarja Janša. Po njegovih besedah proračun vsebuje kombinacijo varčevanja in dodatnih prihodkov, kar vse skupaj daje možnost za razvojne spodbude. "Vlada tako lahko načrtuje proračunski primanjkljaj v višini 2,8 odstotka BDP v letu 2013, hkrati pa zagotavlja približno 800 milijonov evrov spodbud za gospodarstvo, investicijske projekte in davčne olajšave," je zapisal.

V zadnjem letu je vlada s spremenjenim pristopom na področju črpanja evropskih sredstev uspela doseči bistveni napredek glede na pretekla leta. V povprečju je država na mesečni ravni iz bruseljske blagajne prejela 44 milijonov evrov. Prej je to povprečje znašalo 22 milijonov evrov na mesec, navaja Janša.

Po njegovih besedah tudi na področju trga dela manjka le še korak do prvih resnejših sprememb: "Večja prožnost bo spodbudila podjetnike z dobrimi in konkurenčnimi programi k zaposlovanju in s tem omogočila mladim lažjo prvo zaposlitev ter zagotovila večjo sigurnost prizadevnim in inovativnim."

Prizadevanja vlade so bila, tako Janša, usmerjena tudi v zagotavljanje pogojev za zmanjševanje števila brezposelnih in zgodnejše zaposlovanje mladih diplomantov. "S pomočjo novega programa Prvi izziv je v letu 2012 do zaposlitve prišlo 3000 brezposelnih mladih," je poudaril.

Ob obiskih v slovenskih regijah se vlada po Janševih besedah vedno znova srečuje z izgubljenimi priložnostmi, s pomočjo katerih bi bilo lahko stanje v nekaterih regijah veliko obetavnejše. Zato je eden od pomembnejših ukrepov, ki jih je sprejela vlada, hitrejše umeščanje infrastrukturnih projektov državnega pomena v prostor in pridobivanje dovoljenj.

"Nedokončana pot naše tranzicije na vsakem koraku dokazuje, da imajo glavni problemi na površini precej globlje korenine. Ti sežejo v vse sfere našega življenja, zato moramo naša prizadevanja usmeriti tudi v to 'Pandorino skrinjico'," pravi Janša. Po njegovih besedah bo zato med prioritetami v letošnjem letu korenita reforma sodstva.

"S premišljenimi ukrepi smo torej državo pripeljali do točke, ko so se začeli kazati prvi pozitivni rezultati. Na vseh področjih. Kljub številnim zamujenim priložnostim v preteklih letih so naša prizadevanja opazili tudi na finančnih trgih v tujini. A trši kamen, kot smo pričakovali, nas je pričakal doma," opozarja Janša.

Po njegovih besedah so politične blokade in zahtevno usklajevanje s socialnimi partnerji zahtevali polletni zamik dokončne izgradnje celovitega institucionalnega sistema za nov zagon domačega gospodarskega sistema, kar se je odražalo tudi na ceni denarja. "V tem smislu je tudi naša odgovornost in dolžnost, da nadaljujemo z izvajanjem sprejetih reform," je poudaril.