"Za oceno je še prezgodaj. Predlog preučujemo, pravzaprav mora v dokončni verziji šele nastati," je dejal Janša ob prihodu na vrh "prijateljic kohezije" v Bruslju, ki poteka pred proračunskim vrhom EU.

"Od te preučitve in od morebitnih dodatnih pojasnil, ki jih pričakujem danes v pogovoru s predsednikom hrvaške vlade Zoranom Milanovićem bo odvisna potem tudi prognoza časovne dimenzije," je še pojasnil.

Pri rešitvi, ki sta jo zunanja ministra Karl Erjavec in Vesna Pusić našla v sredo na Otočcu, gre tako po Janševih besedah "za nek okvir, ki je lahko obetaven".

"Pričakujem, da bo tudi s predsednikom hrvaške vlade Milanovićem danes ali jutri odgrnila še nekaj zaves s same vsebine," je še pojasnil. Nato je po njegovih besedah od notranje procedure v državah odvisno, kako hitro bo proces tekel naprej.

"Tudi v interesu Slovenije je, da Hrvaška vstopi v EU s tem poletjem, od tega bomo vsi imeli več, tako Hrvaška kot Slovenija in EU. Vendar pa je do tega koraka še nekaj ovir. Mislim, da jih bomo v prihodnjih tednih ali mesecih uspešno rešili," je še dejal.

Vodji slovenske in hrvaške diplomacije sta v sredo, kot sta sama dejala, našla rešitev za problem LB, vendar o njej nista želela govoriti, saj da jo morata najprej predstaviti svojima vladama in parlamentoma.

Pusićeva: Dogovor na Otočcu predstavlja izhod Slovenije iz pat položaja

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je danes v Zagrebu poudarila, da sta s slovenskim kolegom Karlom Erjavcem v sredo na Otočcu rešila pat položaj, v katerem se je znašla Slovenija. Kot je ponovila, sta z Erjavcem ocenila, da njun predlog rešitve spora okoli LB ni škodljiv za nobeno stran in je izvedljiv.

Odzval se je tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović. Kot je ocenil danes v Zagrebu, je bilo sredino srečanje zunanjih ministrov Hrvaške in Slovenije »pozitivno«. O podrobnostih dogovora pa, preden ne bosta vlada »sklenili delo«, ni želel govoriti. Hrvaški predsednik je še dodal, da bo dobra vsaka rešitev, ki je bosta sprejeli obe vladi in izrazil upanje, da bo »vse v redu«.

Pusićeva je pred tem v hrvaškem saboru dejala, da je predlog v hrvaškem interesu in da je zanj pripravljena prevzeti odgovornost.

»Če bo tudi premier (Zoran Milanović) sprejel predlog, to pomeni, da je tudi on pripravljen sprejeti odgovornost, enako je potrebno tudi na slovenski strani, če naj bi bila zadeva uspešna,« je hrvaškim poslancem, ki so zahtevali poročilo o vsebini sredinega odgovora, danes odgovorila hrvaška zunanja ministrica.

Znova je ocenila, da je skupna rešitev, ki sta je dosegla z Erjavcem, »pomemben korak«, in ponovila, da vsebine dogovora ne bodo javno objavili, dokler s predlogom ne bosta soglašala tako Milanović kot predsednik slovenske vlade Janez Janša.

»Brez fair playa ni napredka v odnosih«

»Ni dvoma, da bomo vsebino objavili, a ne, dokler ne dobimo odgovora s slovenske strani. Mora biti fair play, brez njega ni napredka v odnosih,« je še dejala Pusićeva.

Opozicijski poslanci so ugovarjali Pusićevi, ker bo o vsebini zgolj obvestila premiera Milanovića in ne pristojni saborski odbor, kot naj bi v Sloveniji storil Erjavec.

Slovenski zunanji minister je po sredinem srečanju izjavil, da bo rešitev, ki je »sprejemljiva za obe strani«, najprej predstavil Janši, slovenski vladi in tudi odboru DZ za zunanjo politiko.

Ocenil je, da bo z rešitvijo, ki so je dognali v sredo, Slovenija uresničila svoje cilje. Slovenija ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU pogojuje z umikom pooblastil hrvaškega finančnega ministrstva komercialnim bankam za tožbe proti LB in NLB na hrvaških sodiščih.

Če bosta obe vladi sprejeli predlog z Otočca, je naslednje srečanje Pusićeve in Erjavca, na katerem naj bi objavili vsebino dogovora, napovedano 19. februarja.