Za prijateljstvo med državama

Kot je poudaril Orban, je njegov današnji uradni obisk v Ljubljani predvsem dobrososedski obisk, namenjen v prvi vrsti potrditvi prijateljstva med državama in ne reševanju konfliktov med njima, saj teh ni.

Obenem je pohvalil pot, ki jo je v minulih dveh desetletjih opravila Slovenija in državo - kljub trenutno težkim gospodarskim časom - označil kot zgodbo o uspehu, od katere se lahko Madžarska veliko nauči.

Nedavni vrh EU na to temo za Janšo ni bil popoln neuspeh in premier verjame, da bo v pogajanjih na koncu dosežena večina ciljev, ki jih zagovarjata Slovenija in Madžarska.

Orban bolj kritičen

Orban je bil bolj kritičen. Po njegovem mnenju je resen problem, saj se je znotraj EU uveljavila logika, po kateri vsaka država le izračunava, koliko v evropski proračun da in koliko iz njega dobi, ter skuša doseči zase ugodno bilanco. Medtem pa so skupni evropski cilji, kot je enakomeren razvoj unije, ki bi koristili vsem državam in bi jih zato skupaj financirale, povsem zanemarjeni.

Janša je še povedal, da so bili danes veseli sporočil madžarske strani o dokončanju nekaterih projektov, ki bodo pomembno izboljšali življenje in delo slovenske manjšine in na sploh ljudi v Porabju. Orban je na novinarski konferenci najavil, da bo cesta med Gornjim Senikom in Verico, na katero manjšina čaka že vrsto let, zgrajena prihodnje leto.

Kot je poudaril Janša, sta obe strani zavezani izboljšanju položaja manjšin na obeh straneh meje, tudi z izvajanjem čezmejnih projektov s pomočjo sredstev iz EU.

Vlada bo naredila vse za uresničitev projekta Emonika

Oba premiera sta se poleg tega zavzela za krepitev gospodarskih stikov med državama, še posebej na področju obojestranskih investicij ter na področjih izgradnje infrastrukturnih projektov in energetskih povezav. Kot sta poudarila, trgovina med državam kljub krizi vztrajno narašča in je lani dosegla milijardo in pol evrov.

Glede težav pri projektu Emonika v Ljubljani, katerega investitor je madžarski Trigranit, je Janša zatrdil, da bo vlada naredila vse za njegovo uresničitev, saj prinaša nekaj tisoč novih delovnih mest in ga tako Slovenija kot Ljubljana zelo potrebujeta. Na vladi trenutno teče postopek za odobritev državne pomoči projektu.

Obenem je izrazil obžalovanje, da je Mestna občina Ljubljana zavrnila zahtevo Trigranita za znižanje komunalnega prispevka. Sam za tovrstno odločitev ne vidi nobenega ekonomskega razloga. Dejal je, da bodo skušali vplivati na MOL, da "opravi svoj del posla".

Madžarski premier je na to temo dejal le, da se morajo v Budimpešti, potem ko so bili očitno naknadno spremenjeni pogoji projekta, seznaniti z vsemi dejstvi in si ustvariti jasno sliko. Ko bodo lahko ocenili, ali so v Sloveniji sploh potrebni oziroma zaželeni, bodo lahko dali konkretnejši odgovor.

Janševe čestitke Orbanu za znižanje javnega dolga in stabilizacijo razmer na Madžarskem

Janša je sicer danes tudi čestital Orbanovi vladi, da je uspela v težkih časih kot ena redkih v EU znižati javni dolg in stabilizirati razmere doma ter sprožiti temeljite reforme, ki bodo preprečile ponovitev krize, kakršna je sedanja. Z zanimanjem je tudi prisluhnil pojasnilom Orbana o uspehu ukrepov madžarske vlade za povečanje zaposlovanja.

Orban pa je med drugim na novinarski konferenci kritiziral nekatere v EU, ki da producirajo ukrepe z namenom ohranjanja pred krizo zgrajenega sistema. Po njegovem mnenju so ti ukrepi nesmiselni, saj je sveta, kakršen je bil pred krizo, konec, težave pa so mnogo večje, kot skušajo prikazati nekateri.

Na Madžarskem se potreb po reformah zavedajo

Na Madžarskem zato sprejemajo globoke reforme, ki bodo popolnoma reorganizirale sistem in ga naredile konkurenčnega v prihodnosti, je dejal in dodal, da ima njegova vlada vizijo in da na gospodarstvo gleda z vidika prihodnosti. Po njegovih besedah jim je uspelo narediti že zelo veliko, čeprav vsi ukrepi zagotovo niso brezhibni, sicer pa bo čas pokazal, ali so imeli prav.

Kot je še dejal, se vsi na Madžarskem zavedajo potrebe po obsežnih reformah, pa tudi dejstva, da se mora vlada spopadati z ogromnim javnim dolgom, zato so tudi ostali mirni in večjih protivladnih akcij ali stavk ni bilo.

Glede prihodnjega leta je slovenski premier še spomnil, da bo Madžarska predsedovala tako Srednjeevropski pobudi, katere del je Slovenija, kot tudi Višegrajski skupini. "Madžarska bo v prihodnjem letu središčna država Srednje Evrope," je dejal in dodal, da je Slovenija zainteresirana za nadaljnje sodelovanje z višegrajsko četverico, posebej v okviru EU.