DZ se je namreč v četrtek seznanil z odstopoma ministrov iz vrst DL, ki je zapustila koalicijo, ministra za finance Janeza Šušteršiča ter ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča.

Nato je Janša ponudil resor pravosodnega ministrstva Ljudmili Novak, ministrici za Slovence v zamejstvu in po svetu. A je Novakova ponudbo zavrnila. Kot je pojasnila danes pred sejo vlade, sta področji pravosodja in javne uprave zelo obsežni ter zahtevata veliko specifičnega znanja in tudi izkušenj. Zahtevata pa tudi "celo osebo", je dejala. Zato se je Janši zahvalila za ponudbo in izrazila prepričanje, da bo našel ustrezno rešitev.

Vlada že imenovala nove državne sekretarje

Vlada je danes za državna sekretarja na ministrstvu za finance imenovala poslanca SDS Andreja Širclja in Marka Pogačnika, za državno sekretarko na ministrstvu za javno upravo in pravosodje pa Mojco Kucler Dolinar, sicer članico NSi in nekdanjo ministrica za visoko šolstvo.

Medtem so iz NSi sporočili, da je bila Kucler Dolinarjeva imenovana na predlog predsednika vlade. Bo pa izvršilni odbor NSi naknadno na dopisni seji odločal o tem, ali bo Kucler Dolinarjeva državna sekretarka v njihovi kvoti. Dopisno sejo bodo začeli danes.

Statut NSi namreč jasno pravi, da predloge za državne sekretarje v njihovi kvoti potrjuje izvršilni odbor, so še sporočili iz te stranke.

Kucler Dolinarjeva bo sicer nadomestila Helmuta Hartmana, ki s položaja državnega sekretarja odhaja skupaj z dosedanjim ministrom Senkom Pličaničem.

Janša je sicer moral državnemu zboru sporočiti, kdo bo nadomestil ministra, ki sta odstopila, v desetih dneh od prenehanja njune funkcije, a je to storil že naslednji dan.

Začasno vodenje resorjev lahko traja največ tri mesece. Zakonodaja je sicer pri vprašanju, koliko časa lahko obstane takšna manjšinska vlada, nedorečena, večina pravnih strokovnjakov pa se strinja, da lahko deluje tudi do konca rednega mandata.

Šircelj: Ni nikakršnega razloga za dvom v stabilnost javnih financ

Novi državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj je danes zagotovil, da se bo na ministrstvu vodilo politiko, s katero se bodo še naprej konsolidirale javne finance, saniral bančni sistem in poskrbelo za to, da bo država poravnavala vse svoje obveznosti. Po njegovih besedah zato ni nobenega razloga za dvom v stabilnost javnih financ.

Šircelj je v izjavi za medije v DZ napovedal še, da se bodo hkrati z različnimi ukrepi odpirale možnosti za dodatna vlaganja v slovensko gospodarstvo in za to, da se bodo gospodarski subjekti v Sloveniji dobro počutili, da bodo ustvarjali čim večjo dodano vrednost in čim več zaposlovali.

Na novinarsko vprašanje o tem, ali bo imela nova ekipa glede na trenutne politične razmere sploh dovolj časa za svoje načrte, je Šircelj odgovoril, da bo časa po njegovem mnenju dovolj in da se bo v tem času ministrstvo vodilo strokovno in odgovorno, država pa bo poravnavala vse svoje obveznosti.

Na vprašanje o tem, ali bi morali biti tuji trgi in tuji vlagatelji zaskrbljeni nad dogajanjem v Sloveniji, pa je novi državni sekretar na finančnem ministrstvu odgovoril, da niso potrebne nikakršne skrbi glede tega, ali se bodo javne finance vodile odgovorno.

Vlada ostala brez večinske podpore

Vlada je sicer ostala brez večinske podpore po odhodu DL iz koalicije. Ta se je za takšno potezo odločila, ko Janša zaradi poročila komisije za preprečevanje korupcije o njegovem premoženjskem stanju ni odstopil oziroma zahteval glasovanja o zaupnici vladi. Tako so s funkcij odstopili predsednik DZ Gregor Virant, sicer predsednik DL, ter omenjena ministra.

Odhod iz koalicije sta napovedali tudi DeSUS in SLS. V DeSUS bodo to predvidoma storili v torek, v SLS pa naj bi počakali do konca februarske seje DZ. V tem primeru bi vlado zapustili še štirje ministri - za zunanje zadeve in za zdravje iz kvote DeSUS ter za kmetijstvo in okolje in za gospodarstvo in tehnologijo iz kvote SLS.

V 90-članskem DZ ima vlada po odhodu DL podporo 41 poslancev iz vrst SDS, NSi, DeSUS in SLS ter dveh poslancev narodnih skupnosti. Z odhodom DeSUS in SLS bi podpora padla na 30 poslancev in dva poslanca manjšine, ni pa izključena tudi podpora katerega od treh nepovezanih poslancev.