"Dvajseta obletnica sovpada z enim najpomembnejših izzivov za Slovenijo, odkar je članica te organizacije - z izvršitvijo sodbe v primeru t. i. izbrisanih oseb," je v nagovoru zbranim gostom, med katerimi so bili številni veleposlaniki in predstavniki institucij EU, spomnil Jagland.

"Izplačilo odškodnin v časih gospodarske krize je težko, a vseeno bistvenega pomena. Poleg same odškodnine za žrtve predstavlja tudi naložbo v demokratično stabilnost in kohezijo države. Popravilo krivic iz preteklosti je najboljše varovalo pred krivicami v prihodnosti. Poleg tega je, simbolično, najboljši način obeležitve obletnice vaše priključitve organizaciji, posvečeni spoštovanju demokracije, človekovih pravic in vladavine prava."

Slovenija bi morala odškodninsko shemo za izbrisane vzpostaviti do konca junija, kot ji je to v sodbi lani naložilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Vlada je aprila zaprosila za podaljšanje tega roka, a so njeno prošnjo v Strasbourgu zavrnili. Kot zatrjujejo na notranjem ministrstvu, bo zakon, ki bo vzpostavil to shemo, sprejet najkasneje do konca leta, predvidoma jeseni.

Pahor: Svet Evrope je nastal zaradi izkušnje lažjega premagovanja izzivov s sodelovanjem

Kar se trenutnih gospodarskih izzivov tiče, ima Jagland, kot je zatrdil v nagovoru, polno zaupanje v sposobnost Slovenije, da se postavi nazaj na noge. "Pri tem lahko išče navdih od svojega predsednika. Morda si je pretegnil mišico, a to ga ni ustavilo, da ne bi nadaljeval - in šel daleč," je malce zares malce za šalo pridal Jagland in s tem spomnil na nedavno poškodbo Pahorja pri akrobatskem treningu.

Generalni sekretar je med drugim tudi recitiral sedmo kitico Zdravljice in dejal, da bi lahko ta pesem, če ne bi že bila slovenska himna, zlahka postala evropska himna. Govor pa je v podobnem slogu zaključil z osmo kitico Zdravljice.

Zbrane v palači Sveta Evrope je po koncertu nagovoril tudi Pahor. Spomnil je, da je bil prav SE prva multilateralna parlamentarna institucija, v kateri je Slovenija 14. maja 1993 dobila svoj polnovredni status, kar je imelo za Slovence velik stvarni in simbolni pomen.

Največji pomen SE je bil po njegovih besedah ravno po padcu berlinskega zidu in ob umeščanju novonastalih držav v politično arhitekturo Evrope. SE je bil namreč "nenadomestljiva učna ura novonastalih demokracij v času pogajanj in priprav na članstvo v Evropski uniji".

"Ko Slovenija praznuje 20. obletnico vstopa v Svet Evrope, mu dolguje neprecenljivo zgodovinsko izkušnjo, kjer se je politično brusil njen evropski značaj in obnašanje. Prav tako je Svet Evrope predstavljal prostor, kjer se je Evropa navadila na Slovenijo."

"Naš kontinent se sooča s številnimi novimi izzivi, Svet Evrope pa je nastal prav na podlagi izkušnje, da stare in nove izzive lažje premagujemo skupaj," je nagovor zaključil slovenski predsednik.