Harlander je ob tem dejal, da bodo prihodnji torek na novinarski konferenci natančneje predstavili število zbranih podpisov in potek zbiranja, pa tudi težave s portalom javne uprave. Napovedal pa je tudi vložitev predloga zakona, ki bi izničil spremembe, načrtovane z novelo. Kot je dejal, je že pridobil podporo ene od parlamentarnih strank, s pomočjo katere bo zakon vložil v državni zbor.

DZ je novelo zakona o zdravstveni dejavnosti sprejel 21. novembra lani. Ta med drugim predvideva združitev območnih zavodov za zdravstveno varstvo in Inštituta za varovanje zdravja RS v dva nova zdravstvena zavoda - Nacionalni inštitut za javno zdravje in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.

Po mnenju Harlanderja bi novela navedenega zakona prinesla izgubo delovnih mest, državni monopol na področju javnega zdravja in zmanjšanje zdravstvene varnosti v regijah. Njihovo pobudo je med drugim podprlo več županov slovenskih mest, ki so ljudi pozvali k prispevanju podpisov pod pobudo za referendum.

Minister za zdravje Tomaž Gantar pa je po drugi strani kot bistvene prednosti zakona izpostavil vodenje enotne doktrine na področju javnega zdravja, ločevanje javnega zdravstva od tržne dejavnosti in racionalnejše delo laboratorijev.

Ker do referenduma očitno ne bo prišlo, se bo postopek sprejema zakona nadaljeval. Predsednik republike Borut Pahor bo zakon podpisal, nato bo objavljen v Uradnem listu RS, uveljavil pa se bo v 90 dneh od objave.

Zakon sicer predvideva ustanovitev Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano najpozneje v treh mesecih od uveljavitve tega zakona.