Včeraj je začelo veljati določilo zakona o delovnih razmerjih, s katerim je država bolje zaščitila tiste delavce v podjetjih z likvidnostnimi težavami, ki so zaradi zdravstvenih težav odsotni z dela. Po novem lahko zapadlo, neizplačano nadomestilo plače Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) izplača delavcu tudi neposredno na njegov račun. To velja le, če delodajalec za določen mesec ne le delavcu na bolniški, temveč tudi vsem drugim pri njem zaposlenim delavcem ni izplačal plač in nadomestil plač.

Gre za podjetja z likvidnostnimi težavami, ki imajo recimo blokiran račun. Prav zato so doslej brez denarja ostajali tudi delavci na bolniški, ki jim nadomestilo plače v resnici izplačuje ZZZS. Kajti zakonodaja je določala, da mora nadomestilo izplačati delodajalec, ta pa lahko šele nato izplačani znesek terja od ZZZS. Ker podjetje z blokiranim računom nobenemu delavcu ne more nakazati ničesar, so brez nadomestila ostajali tudi tisti na bolniški. ZZZS je zakonsko podlago za neposredno izplačevanje nadomestil delavcem dobil šele sedaj.

To se ne bo dogajalo avtomatsko, temveč mora delodajalec zahtevo za neposredno izplačilo nadomestila z vsemi pripadajočimi dokazili o stanju v podjetju na ZZZS nasloviti v osmih dneh po koncu meseca, v katerem je nadomestilo plače zapadlo v plačilo. Če tega ne stori oziroma če v tem času ne obvesti delavca, da je na ZZZS vložil zahtevo, se na zavod z zahtevo lahko obrne delavec sam.

Določba ne velja le od včerajšnjega dne dalje, temveč bo na podlagi odločbe ustavnega sodišča ZZZS nadomestilo plačal tudi delavcem, ki so v preteklih treh letih brez njega ostali zaradi objektivnih razlogov na strani delodajalca, to se pravi ker delodajalec ne obstaja več ali ima blokiran račun. Terjatev iz tega naslova namreč zastara v treh letih od dne, ko bi moral delodajalec delavcu izplačati nadomestilo plače zaradi bolniške, so pojasnili na ZZZS.

Toda medtem ko je vlada rešila en problem, je ustvarila drugega. Kot je opozoril Peter Rupar z ZZZS, bodo delavcem v omenjenih primerih izplačali nadomestilo, od katerega bodo še prej odvedli prispevke za socialno varnost, ki jih plačuje delavec, ne bodo pa mogli pobrati prispevkov, ki bi jih sicer moral plačati delodajalec.