Pri delovanju na mednarodnem odru je bil Vajgl "vselej pripravljen dati glas vsem stranem v konfliktih" in spodbujati dialog, na primer v primeru Zahodne Sahare in Gorskega Karabaha ter v palestinsko-izraelskem sporu, so svojo odločitev utemeljili podeljevalci nagrade.

"Vajgl je bil vselej kritičen do krivičnih politik. Tudi ko je bila za to obtoževana Slovenija, kot v primeru izbrisanih, ko so bili tisoči jugoslovanskih rezidentov umaknjeni iz javnih registrov in so jim bile odvzete socialne in politične pravice," so še zapisali.

Evropski poslanec pa je ob prevzemu nagrade izpostavil, da je v mednarodni politiki bistveno spoštovanje mednarodnega prava in moralnosti, za kar se zavzema tudi v Evropskem parlamentu. "Zunanja politika ne sme biti v zakupu mednarodnih lobijev in interesov posameznih držav," je poudaril.

Vajgl je nagrado Giovanni Losardo, ki so jo letos podelili pod častnim pokroviteljstvom Evropskega parlamenta, prejel junija na slovesni podelitvi v italijanskem Cetraru v provinci Cosenza na Kalabriji.

Že enajstič zapored jo je podelil Eksperimentalni laboratorij Giovanni Losardo. Doslej so nagrajevali le dosežke v književnosti in novinarstvu, tokrat pa prvič tudi mednarodno delovanje, za kar je nagrajen Vajgl. Nagrado so sicer podelili tudi za delovanje na drugih področjih.

Nagrada je dobila ime po italijanskem politiku Giovanniju Losardu, ki se je boril proti organiziranemu kriminalu in korupciji, tudi proti kalabrijski kriminalni združbi 'Ndrangheta. Ta ga je julija 1980 umorila, ko se je vračal s seje občinskega sveta v Cetraru.