Premierka Alenka Bratušek naj bi se včeraj o iskanju novega zdravstvenega ministra pogovorila s prvakom DeSUS, saj zdravstveni resor še vedno pripada najmanjši koalicijski stranki. A je zaradi bolezni Karla Erjavca sestanek odpadel in bo predvidoma prihodnji teden.

Čeprav se je premierka že sama lotila iskanja zdravstvenega ministra in v vladno ekipo na primer povabila nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa, so se po njegovi zavrnitvi v največji vladni stranki PS ponovno okrepila razmišljanja, da je zdravstveni resor še vedno v rokah stranke upokojencev. »Na potezi je DeSUS in oni morajo povedati, ali imajo kandidata za vodenje ministrstva za zdravje ali ne,« je v začetku tedna dejal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer.

Čoklove PS ne vidi na ministrskem mestu

Prvaku DeSUS Karlu Erjavcu pa se zdi prav, da bi – ker je koalicija zdravstvo postavila kot enega ključnih področij in ker njihov »dober minister Tomaž Gantar ni mogel izpeljati zdravstvene reforme« – ministra za zdravje predlagala najmočnejša koalicijska stranka, ki ima tudi največjo odgovornost. Je pa ob tem dodal, da imajo tudi v njihovi stranki več možnih kandidatov za vodenje resorja.

Kot ena od možnih kandidatk DeSUS se je sicer v zadnjih dneh pojavljala sedanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl, ki je tudi podpredsednica DeSUS. Za takšno kadrovsko rešitev se je včeraj zavzel generalni direktor ZZZS Samo Fakin, a po naših informacijah v premierkinih krogih nima podpore. Kot je mogoče slišati v največji vladni stranki, je bila Čoklova Gantarjeva desna roka in torej ne verjamejo, da bi bila kot ministrica pri pripravi reforme kaj bolj uspešna.

Muževič bi bil minister cel mandat

Čeprav se premierka z Erjavcem včeraj ni sestala, pa je z iskanjem zdravstvenega ministra nadaljevala. Tako se je pogovarjala s predsednikom sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igorjem Muževičem, ki je možnost kandidature zavrnil. »Predsednici vlade sem povedal, da bi se za to odločil le, če bi imel na voljo cel mandat. Menim, da večje reforme, na primer na področju zavarovanja, v sedanjem mandatu ne bo mogoče izpeljati. Kljub temu pa je mogoče narediti korake, da zdravstvo ne razpade,« je poudaril Muževič.

Med iskanjem ministra namreč v vladnih vrstah tudi razmišljajo, kako v čim krajšem času ustaviti sesedanje zdravstvenega sistema. Po naših informacijah naj bi ocenjevali, da bo treba vanj pripeljati okoli 200 do 300 milijonov evrov. Kot nam je potrdil Muževič, sta se s premierko včeraj pogovarjala o možnosti, da bi v enkratnem znesku poiskali denar za stabilizacijo zdravstva. Po njegovem mnenju brez finančne injekcije iz proračuna najverjetneje ne bo šlo, določene prihranke pa lahko prinese tudi boj proti korupciji v zdravstvu.

Čeprav v vladi poleg ministra za zdravje manjka tudi minister za gospodarstvo, je v krogih blizu Bratuškove mogoče slišati, da bo premierka najprej vse sile usmerila v iskanje kandidata za Gantarjevega naslednika. Kot eno od možnih imen se še vedno pojavlja minister za zdravje v Pahorjevi vladi Dorijan Marušič, do katerega so nekateri v koaliciji tudi zaradi njegove dolgoletne vpletenosti v zdravstveno politiko zadržani. Prav tako obstajajo pomisleki, ali bi bil pravi kandidat kirurg ortoped Danijel Bešič Loredan. Medtem ko ga nekateri podpirajo, saj bi po njihovem tudi kot minister vztrajal pri boju proti korupciji v zdravstvu, se drugi sprašujejo, ali bi bil sposoben iskati konsenze in kompromise, ki so za izpeljavo sprememb nujni.